Reklama

"Nigdy Więcej" dla nazizmu na aukcjach Allegro

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

21 marca to Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem. Dziś wieczorem w Eskulapie, podczas koncertu zespołu "Strachy na Lachy" zostanie ustawione stoisko antyrasistowskiego Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Będzie można przy nim podpisać apel do portalu Allegro o usunięcie gloryfikujących nazizm przedmiotów z aukcji internetowych. Akcję popierają m. in, Janina Ochojska-Okońska, Jerzy Owsiak, organizacje społeczne, artyści i naukowcy.

Poznańscy antynaziści w tym roku nie świętują Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem 21 marca podczas ulicznego wiecu. Będą za to wieczorem w klubie Eskulapie zbierać podpisy pod petycją do Allegro. Apelują o usunięcie z aukcji internetowych produkowanych współcześnie przedmiotów gloryfikujących nazizm. - Chodzi m. in. o kasety, kubki ze swastyką, inne przedmioty nie przedstawiające żadnej wartości historycznej. (...) Tylko w ostatnim tygodniu było ponad 60 takich aukcji. - mówił koordynator Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" Wiktor Marszałek.

Tego typu wypadki zdarzały się także na popularnych portalach eBay czy nasza-klasa, jednak ich administratorzy usuwali propagujące nazizm treści i produkty zaraz po interwencjach organizacji społecznych. Wiktor Marszałek tłumaczył w rozmowie z Epoznan.pl, że apele te jak na razie nie trafiają do poznańskiego Allegro. Nie udało się dziś niestety uzyskać komentarza do sprawy od samego portalu. Osoba wyznaczona do kontaktu z mediami wyłączyła komórkę. Tymczasem do apelu o usunięcie nazistowskich treści z jego aukcji internetowych włączyli się m. in. Janina Ochojska-Okońska z Polskiej Akcji Humanitarnej i Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na sprawę zareagowały też organizacje społeczne, artyści i naukowcy.

- Sprzeciwiajmy się jakimkolwiek sytuacjom, które mogą mieć posmak rasizmu czy gloryfikowania symboli związanych z ideologią faszystowską. Nie zgadzajmy się na eksponowane jakichkolwiek przedmiotów związanych z kultem siły i nieprzestrzeganiem praw człowieka. - nawoływał Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaznaczył przy okazji, że sam jest stałym użytkownikiem Allegro i Orkiestra otrzymuje co roku od tego portalu poważne wsparcie. Internet jego zdaniem powinien jednak zbliżać ludzi, a nie służyć propagowaniu nienawiści. - Uważam, że na Allegro nie powinno być przedmiotów, które w jakikolwiek sposób nawołują do nienawiści rasowej. Szczególnie dotyczy to przedmiotów ze znakami faszystowskimi. Każde odwoływanie się do nienawiści niszczy nasze życie. - wtórowała mu Janina Ochojska-Okońska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

W akcję "Nazizmu nigdy więcej na Allegro" włączył się także poznański wokalista Krzysztof "Grabaż" Grabowski. Na niedzielnym koncercie jego grupy Strachy na Lachy w Eskulapie będzie można przy specjalnym stoisku podpisać się pod petycją do Allegro. - To jakiś ponury żart historii, że w kraju który doświadczył tak tragicznych strat podczas hitlerowskiej okupacji i komunistycznego systemu jest wielu ludzi fascynujących się pamiątkami po zbrodniarzach. Ale nie oni są niebezpieczni. Niebezpieczni są ci, którzy umożliwiają im nieskrępowany handel i wymianę owych smutnych przedmiotów. Uważam, że pomoc taka jest kompromitująca, zwłaszcza, że zabrania tego polskie prawo. - argumentował Krzysztof Grabowski. W przesłanym do Allegro liście artysta podejrzewa, że sprawa występowania produkowanych współcześnie symboli nazistowskich na aukcjach wynikła ze zwykłego lenistwa tej firmy.

Do apelu w sprawie usunięcia nazistowskich przedmiotów z aukcji Allegro przyłączyły się m. in. Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Instytut Historii Stosowanej w Collegium Polonicum UAM w Słubicach, Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Lambda, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dr hab. Barbara Weigl i Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro