Reklama
Reklama

Misterium Męki Pańskiej zostanie przeniesione do Warszawy?

Organizatorzy inscenizacji Misterium Męki Pańskiej zastanawiają się nad przeniesieniem wydarzenia do stolicy. Choć przyznają, że nie mają na to ochoty, w przyszłości mogą ich do tego zmusić pieniądze. W tym roku, mimo trudnej sytuacji finansowej, misterium odbędzie się na poznańskiej Cytadeli.

Misterium Męki Pańskiej pierwszy raz zorganizowano w 1998 roku. Od zawsze występują w nim aktorzy amatorzy. Z roku na rok, na poznańskiej Cytadeli wydarzenie gromadzi większą publiczność. W ubiegłych latach było to 100 tysięcy osób z Polski i zagranicy.

W tym roku misterium odbędzie się 27 marca o godzinie 19.00, a więc tradycyjnie - na tydzień przed Wielką Sobotą. Udział w nim weźmie około 300 aktorów amatorów. Spektakl ma trwać blisko półtorej godziny. Jego koszt szacuje się na 400 tysięcy złotych. Miasto przeznaczyło na realizację inscenizacji 70 tysięcy złotych, a więc 10 tysięcy zł mniej niż w roku ubiegłym. Aby pokryć wszystkie niezbędne koszty, miasto musiałoby przekazać na ten cel 140 tysięcy zł. Jednak obecnie jest to niemożliwe - miejskie środki na kulturę są już rozdysponowane i każdy z chętnych dostał dużo mniej pieniędzy, niż przewidywał.

To właśnie finanse mogą być przyczyną przeniesienia misterium poza granicę naszego miasta. Organizatorzy rozważają Warszawę - przede wszystkim Służewiec. Do podziału jest tam więcej funduszy miejskich przeznaczonych na kulturę. Osoby odpowiedzialne za spektakl podkreślają jednak, że przeniesienia chciałyby uniknąć.

Misterium Męki Pańskiej odbywa się na Cytadeli jedenasty raz. Spektakl cieszy się dużą popularnością wśród poznaniaków, ale też turystów z kraju i zagranicy. Jest to spowodowane przede wszystkim silnym oddziaływaniem na zmysły. Połączenie światła, muzyki,kunsztownej scenografii i kostiumów oraz setek aktorów tworzy niezapomnianą atmosferę tego wydarzenia.

Czy miasto powinno przeznaczyć więcej pieniędzy na organizację inscenizacji Misterium Męki Pańskiej?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro