Reklama

Pawilon dla artystów przy Starej Gazowni

Już jesienią ożywi się teren wokół Starej Gazowni. Stanie tam tymczasowy, nowoczesny pawilon dla różnych grup teatralnych i artystycznych. Będzie to zapowiedź centrum sztuki z prawdziwego zdarzenia, które ma powstać przy starym korycie Warty za kilka lat.

Podświetlana rotunda o powierzchni 600 metrów kwadratowych, która pomieści scenę z widownią, kawiarnię, galerię i zaplecze techniczne ma stanąć we wrześniu tego roku przy Starej Gazowni. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie "Czas Kultury".

Wzniesiona kosztem 1,5 mln zł konstrukcja będzie zwiastunem przyszłego centrum sztuki Nowa Gazownia, które ma powstać w tym miejscu w najbliższych latach. Chodzi o to, aby przyzwyczajać poznaniaków i gości odwiedzających nasze miasto do przestrzeni kultury i sztuki, jaka ma docelowo powstać przy starym korycie Warty. Podobnej idei służyły wzniesione w tym miejscu w październiku 2009 r. pawilony KontenerArt artystów Ewy i Zbigniewa Łowżyłów.

Za kilka lat Nowa Gazownia ma być wizytówką miasta, starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Będzie na nią dopiero rozpisany konkurs architektoniczny. Zapowiadany na jesień pawilon - rotunda będzie mógł się stać docelowo częścią kompleksu, lub też zostać przeniesiony na inne miejsce w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
12℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
13.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro