Reklama
Reklama

Makieta Bitwy pod Grunwaldem od 5 czerwca w Poznaniu

W poznańskim Muzeum Broni Pancernej powstaje makieta Bitwy pod Grunwaldem. Wiernie odwzorowaną scenę walk z 1410 r. będzie można oglądać od 5 czerwca br. przy ul. Wojska Polskiego. W tym roku mija 600. rocznica bitwy.

Mierzącą 15 metrów kwadratowych makietę Bitwy pod Grunwaldem tworzy kpt. Jacek Czypicki, zainspirowany pomysłem kustosza Muzeum Broni Pancernej kpt. Tomasza Ogrodniczuka. Pierwsze prace nad miniaturą rozpoczęły się jeszcze 8 lat temu. Od 2 lat makieta jest składana. Prace w ostatnich miesiącach nabrały znacznego tempa. Wszystko po to, aby zdążyć z otwarciem ekspozycji na przypadającą w te wakacje 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem.

Po ukończeniu znajdzie się na niej 1,5 tys. figurek średniowiecznych rycerzy i piechoty. Każda z nich jest ręcznie malowana i wiernie odzwierciedla historyczną wiedzę na temat czasów Władysława Jagiełły, czerpaną z fachowej literatury. Makieta prezentuje najciekawszą fazę Bitwy pod Grunwalem. Całego przebiegu wydarzeń z 15 lipca 1410 r. nie sposób by było na nieruchomej planszy zaprezentować.

Pod względem liczby uczestników, Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych starć w średniowiecznej Europie. Dowodzone przez Jagiełłę wojska polskie i litewskie, wraz z ich wschodnioeuropejskimi posiłkami pokonały siły krzyżackie, wpierane przez zachodnioeuropejskie rycerstwo.

5 czerwca br. dokończona makieta zostanie zaprezentowana w Muzeum Broni Pancernej na ul. Wojska Polskiego, przy poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Otwarcie ekspozycji będzie jedną z atrakcji zaplanowanych na ten dzień dni otwartych koszar.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
35.89 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro