Plac Wielkopolski przestrzenią artystów?
Studencka Rada Miasta Poznania proponuje przeznaczyć Plac Wielkopolski dla sztuki i happeningów. Miejsce stałoby się przedłużeniem Starego Rynku z ogródkami. Od torów tramwajowych miałyby je oddzielić szklane ekrany służące do prezentacji multimedialnych. Za zaplecze dla młodych artystów służyłyby pobliskie budynki ASP. Kupcy wraz z samochodami mieliby się przenieść pod ziemię.
- Postulujemy przedłużenie funkcji Starego Rynku na Plac Wielkopolski, bo mamy wrażenie, że sam Stary Rynek jest za mały. - powiedział nam Bartosz Wachowiak, przewodniczący Studenckiej Rady Miasta Poznania.
Zapleczem dla artystów z Placu Wielkopolskiego miałyby być pobliskie budynki Akademii Sztuk Pięknych. Nowym akcentem stałyby się szklane ekrany oddzielające plac od części torowiska tramwajowego. Mogłyby być na nich wyświetlane prezentacje multimedialne. Studenci wymyślili też stworzenie pasażu handlowego pod placem, przy okazji budowy tam podziemnego parkingu. Mieliby się w nim pomieścić handlujący dziś w tym miejscu kupcy.
Plac Wielkopolski jako miejsce dla artystów to tylko jeden ze studenckich pomysłów przedstawionych na forum Rasy ds. Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2030. Jest częścią szerszego pakietu zatytułowanego "Marzenia studentów o Poznaniu". Bartosz Wachowiak przyznał w rozmowie z Epoznan.pl, że pomysł Studenckiej Rady Miasta na rewitalizację Placu Wielkopolskiego to twardy projekt inwestycyjny, który może nie doczekać się szybkiej realizacji. W Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2030 znalazło się 20 programów strategicznych, wśród nich m. in. "Poznańskie rynki i place" oraz "Kulturalny Poznań". Realizacji tych programów będą służyć konkretne projekty, których część być może będzie czerpała z propozycji przedłożonych miastu przez studentów.
Studencka Rada Miasta Poznania powstała jako organ konsultacyjny dla Rady Miasta. Zrzesza samorządy studenckie z dziewiętnastu poznańskich uczelni.
Najpopularniejsze komentarze