Reklama

Brakuje kobiet w samorządzie

W Poznaniu odbyło się Samorządowe Forum Kobiet. Przyjechały na nie aktywistki z całej Polski. Żona prezydenta Kaczyńskiego, która objęła nad zgromadzeniem patronat wysłała na nie swojego przedstawiciela - mężczyznę.

Kobiety stanowią 50 procent społeczeństwa, natomiast tylko 8 procent pełni ważne funkcje w samorządzie. Z danych GUS wynika, że zaledwie 204 kobiety w całej Polsce działają we władzach lokalnych na kierowniczych stanowiskach. Zaledwie 3 z nich pełnią funkcję prezydenta miasta, 53 burmistrza. Na 314 powiatów zaledwie 9 kobiet jest starostą a na 16 województw nie ma żadnej kobiety - marszałka.

Na Poznańskim podwórku nie jest lepiej. W otoczeniu prezydenta przeważają mężczyźni. Sekretarz prezydenta i jego czterech zastępców to mężczyźni. Jedynie skarbnikiem jest kobieta. Prezydent tłumaczy się brakiem kadr. Również w poznańskiej Radzie Miasta rządzą mężczyźni. Na 37 radnych zaledwie 7 mandatów należy do kobiet. Zdaniem Magdy Pauszek radnej LiD pod rządami kobiet miasto rozwijałoby się inaczej.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro