Reklama
Reklama

Strategia Rozwoju Poznania do 2030

fot. All for Planet

W najbliższy czwartek o godzinie 19 na antenie Telewizji WTK transmitowana będzie debata ekspertów dotycząca strategii rozwoju Poznania do 2030 roku. Miasto stawia na cztery cele strategiczne,które mają być osiągnięte poprzez realizację 20 programów.

20-letnią strategię rozwoju naszego miasta przygotowywano przez wiele miesięcy. Jej ostateczny kształt to 4 cele, które mają być osiągnięte podczas najbliższych dwudziestu latach poprzez wprowadzenie w życie 20 programów. Cele strategiczne podzielono tak, by każdy z nich dotyczył innego obszaru życia mieszkańców aglomeracji. Są to:

1. Rozwój gospodarki innowacyjnej i podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta (Praca).
2. Zwiększenie znaczenia miasta jako ośrodka wiedzy, kultury, turystyki i sportu (Odpoczynek).
3. Poprawa atrakcyjności przestrzeni i architektury miasta oraz jakości życia w mieście (Zamieszkanie).
4. Rozwój funkcji metropolitalnych (Metropolitalność).

Litery początkowe z trzech pierwszych punktów wpisują się w szerszą kampanię promocyjną miasta - "POZnan miasto know how". Czwarty cel jest uzupełnieniem strategii o funkcję zewnętrzną - metropolitalność. Dlatego też hasło reprezentujące wizję twórców programu brzmi: "Poznań miastem metropolitalnym o silnej gospodarce, wysokiej jakości życia, opierającym swój rozwój na wiedzy".

Cele będą realizowane poprzez różne programy. 9 z nich to zupełnie nowe projekty, natomiast 11 będzie kontynuowanych z Planu Rozwoju Miasta Poznania na lata 2005-2010. I tak konkurencyjna gospodarka, a więc pierwszy cel, ma być osiągnięty poprzez rozwój innowacji i podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej. Zadbają o to m.in. programy: Przestrzeń dla biznesu oraz Poznańskie rynki i płace. Kolejne wyzwanie, które stoi przed miastem, to poprawienie sytuacji kultury, turystyki, sportu oraz edukacji. Kulturalny Poznań, Akademicki i naukowy Poznań, Turystyczny Poznań, Sportowy Poznań, a także Wiedza dla biznesu oraz Wysoka jakość edukacji i wychowania - takie propozycje mają pomóc miastu w staniu się nie tylko europejską stolicą kultury, ale też znaczącym ośrodkiem akademickim na mapie Starego Kontynentu. O jakość życia w mieście eksperci chcą dbać m.in. poprzez programy: Czysty Poznań oraz Poznańskie osiedla modernistyczne.

Wszystkich zainteresowanych strategią rozwoju Poznania na najbliższe 20 lat zapraszamy przed telewizory już w najbliższy czwartek. O 19 na antenie Telewizji WTK na żywo będzie transmitowana debata ekspertów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
32.99 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro