Na Nowym Mieście rusza budowa wielkiej rury
We wtorek rozpoczyna się realizacja długo oczekiwanej inwestycji Aquanetu. Kolektor Prawobrzeżny II to wielka rura, która ma odblokować tereny inwestycyjne na Nowym Mieście. Inwestycja jest niezbędna dla dalszego rozwoju prawobrzeżnego Poznania. Najpierw czeka nas jednak wiele miesięcy utrudnień.
Budowa wielkiej rury rozpocznie się we wtorek 2 marca na ul. Podwale, pomiędzy Rondem Śródka a wiaduktem kolejowym. Nie utrudni to jeszcze życia kierowcom, ponieważ prace będą wykonywane pod chodnikiem. Jednak już od soboty 6 marca br. do jesieni z użytku zostanie wyłączona pętla tramwajowa na Zawadach. Jedynka będzie w tym czasie skręcać na Rondzie Śródka w prawo w stronę pętli Miłostowo, a siódemka skręci wcześniej, już przy ul. Kórnickiej w stronę Os. Lecha. Również w marcu br. prace nad kolektorem zaczną się w rejonie terenów zielonych przy ul. Krzywosutego. W przyszłym miesiącu budowa dotrze do kampusu Politechniki Poznańskiej w rejonie ul. Berdychowo.
Rewolucja dla kierowców rozpocznie się, gdy budowa przeniesie się na Rondo Śródka i ul. Jana Pawła II. Na rondzie prace potrwają od czerwca do sierpnia br. Pojawi się na nim zwężenie. Latem rozpoczną się prace budowlane na ul. Jana Pawła II. Od lipca ruszą one też pomiędzy Rondem Śródka a ul. Berdychowo, a miesiąc później także na dalszym odcinku, do ul. Kórnickiej. Prace mają się tam zakończyć w sierpniu 2011 r. Zamknięta będzie zachodnia nitka ul. Jana Pawła II, wzdłuż której, na chodniku i ścieżce rowerowej, pojawi się prowizoryczna droga zastępcza.
Kolektor ma być gotowy w styczniu 2012 roku. Jego budowa ma pozwolić na skanalizowanie Szczepankowa i Starołęki. Uruchomi też tereny inwestycyjne położone przy autostradzie i umożliwi dalszą rozbudowę kampusu Warta Politechniki Poznańskiej. Nie obędą się bez niego przyszłe inwestycje na wciąż w większości niezagospodarowanej Łacinie. Będzie też odbierał ścieki ze Swarzędza.
To właśnie brak wielkiej rury był głównym czynnikiem hamującym rozwój prawobrzeżnego Poznania, od Nowych Zawad do południowej części Rataj. Koszt inwestycji wysokości 100 mln złotych poniesie Aquanet, który ma skorzystać z dofinansowania z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Pokryje ono 50 procent inwestycji. Zarząd Dróg Miejskich zapłaci za równoległą budowę Kolektora Deszczowego. Prace budowlane nad wielką rurą miały rozpocząć się już 29 stycznia 2010 roku, ale trzeba było je przesunąć na marzec z uwagi na trudne warunki meteorologiczne.