Reklama

Mieszkańcy Starówki nie chcieli kandydować do rady osiedla

fot. Krystian N.

Nie znalazło się 18-stu kandydatów, którzy chcieliby kandydować do Rady Osiedla Starówka. Na kandydatów ze Śródmieścia, Szczepankowa, Woli i Komandorii będzie można głosować w niedzielę 21 marca.

21 marca 2010 r. odbędą się dodatkowe wybory do czterech rad osiedli: Komandoria-Pomet, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Śródmieście i Wola. Ich rady dziś nie działają, ponieważ w zeszłym roku do wyborów nie zgłosiło się po 18 kandydatów do tych 15-osobowych zgromadzeń. Osiedlowe wybory nie odbędą się i w tym roku na obejmującym Stary Rynek Os. Starówka, gdzie ponownie zabrakło zgłoszeń. Osiedlowe komisje wyborcze czekały na nie do 19 lutego br.

W przyszłym roku liczba rad osiedli zmniejszy się z 69 do około 40. Wyłonieni pod koniec marca członkowie rad zadecydują, z kim ich osiedla się połączą i na co wydadzą przysługujące im w tym roku pieniądze. Jako, że wybory na Os. Starówka się nie odbędą, decydować będzie za nie w tych sprawach Rada Miasta.

Rady osiedli miały w 2009 r. do swojej dyspozycji około 8 mln zł. Suma ich "budżetów", czyli tzw. planów rzeczowo-finansowych wyniosła ok. 5,5 mln zł. Trzeba do tego doliczyć ok. 2,5 mln zł grantów, które są przeznaczone dla nich w budżecie miasta. Rada osiedla według obecnych przepisów ma do rozdysponowania na wybrane przez siebie cele po 10 zł na jednego mieszkańca osiedla. Kompetentna rada osiedla w ciągu jednego roku może postarać się o porządny plac zabaw, ubikację dla psów lub remont chodników.

Środki dostępne dla rad osiedli powiększą się po przyszłorocznej reformie jednostek pomocniczych miasta. - Będą miały większe finanse, to jest bardzo ważna sprawa. (...) Nie jest to reforma, która jest kosmetyką. Nie jest też rewolucją. Wiemy, że tej reformie będzie musiała towarzyszyć zmiana terytorialna, układ terytorialny osiedli. Będzie ich musiało być trochę mniej. - mówił niedawno reporterom WTK miejski radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Doraźnej Komisji ds. reformy jednostek pomocniczych miasta Poznania.

Na osiedlowych ranych ze Śródmieścia, Szczepankowa, Woli i Komandorii będzie można głosować w niedzielę 21 marca br. w godzinach od 8.00 do 20.00. W marcu 2011 r. odbędą się kolejne, równoczesne wybory na poznańskich osiedlach. Będzie ich wtedy około 40.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed gołoledzią!
1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
30.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro