Reklama
Reklama

Niedziela na Zamku: pamiątki z 1945 r.

Niedziela na Zamku to dzień bez biletów. O godz. 11.15 w sali kominkowej CK Zamek można zobaczyć pamiątki związane z jego wojenną historią. O walkach o to poniemieckie gmaszysko w 1945 r. opowie Przemysław Maćkowiak. Patronem tego wydarzenia jest portal Epoznan.pl. O godz. 12.00 rozpocznie się zwiedzanie Zamku z przewodnikiem, a o 13.00 zostanie otwarta wystawa "Abstrakcje i fascynacje. Z kolekcji Mariusza Rosiaka".

Spotkanie z Przemysławem Maćkowiakiem na temat pamiątek z czasu walk o zamek w 1945 r. rozpocznie się o godz. 11.15. Na godz. 12.00 zaplanowano zwiedzanie budynku z przewodnikiem. Zbiórka chętnych do wycieczki odbędzie się w wieży zegarowej. Dla miłośników sztuki, o godz. 13.00 o wystawie "Abstrakcje i fascynacje. Z kolekcji Mariusza Rosiaka" opowie jej kurator - Cezary Pieczyński.

Niedziela na Zamku to dzień bez biletów, a więc na wszystkie wystawy jest wstęp jest wolny. Można je zwiedzać od godz. 11.00 do 19.00.

Poznański Zamek cesarski został wzniesiony przez ostatniego cesarza niemieckiego Wilhelma II na początku XX wieku. Prace budowlane trwały od 1905 do 1910 r. W tym roku obchodzi swoje stulecie. Po Powstaniu Wielkopolskim obiekt służył Naczelnikowi Państwa, a potem polskiemu prezydentowi, Uniwersytetowi Poznańskiemu oraz Ministerstwu Byłej dzielnicy Pruskiej, które pracowało nad udaną unifikacją Wielkopolski z resztą ziem II Rzeczpospolitej.

W czasie II wojnie światowej poznański zamek stał się rezydencją Adolfa Hitlera. Rozpoczęto jego przebudowę w totalitarnym stylu III Rzeszy. Kiedy Niemcy zaczęli przegrywać wojnę na Wschodzie, przebudowę wstrzymano. Przed wyzwoleniem Poznania w zamku mieścił się w nim szpital polowy dla Wehrmahtu. Po kapitulacji Cytadeli 23 lutego 1945 r. na krótko urządzono w nim obóz dla niemieckich jeńców.

Po II wojnie światowej poznański zamek był poważnie uszkodzony. Zastanawiano się, czy go nie zburzyć, lub gruntownie przebudować. Ostatecznie poprzestano na nieodbudowywaniu wieży, która przed wojną była o 1/3 wyższa. Sale budynku zajmowało kolejno Ludowe Wojsko Polskie, Uniwersytet i władze miasta. Od 1962 r. powstało w nim centrum kulturalne. Zamek został wpisany do rejestru zabytków w 1979 r.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro