Za miesiąc w Poznaniu zgasną światła
Na 27 marca br. zaplanowano międzynarodową akcję "Godzina dla Ziemi". Jej cel to promowanie oszczędzania energii elektrycznej. O godz. 20.30 lokalnego czasu w Poznaniu i wielu miastach świata na godzinę zgasną światła w licznych budynkach. W półmroku schowają się m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, kasyna w Las Vegas, Kościół Mariacki w Krakowie i poznański Ratusz.
Za miesiąc w symbolicznym geście dla ochrony środowiska naturalnego zgasną światła na wielu znanych budynkach na całym świecie. Jak wyjaśniają organizatorzy akcji z WWF (World Wildlife Fund), ma to być apel o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i o podjęcie przez władze wszystkich krajów konkretnych zobowiązań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Nie bez znaczenia jest to, że wiele spektakularnych budynków, które wezmą udział w "Godzinie dla Ziemi" znajduje się w krajach, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych do atmosfery. - Włączenie się w akcję tylu miast i ich mieszkańców ma ogromne znaczenie dla rozwiązania problemu zmian klimatu i przybliża nas do przejęcia na niskowęglową ścieżkę rozwoju. - powiedział Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i energia w WWF Polska. Według wielu specjalistów, przez najbliższe kilkadziesiąt lat, w obliczu szybkiego rozwoju znacznie ludniejszych od Europy czy USA gospodarek Chin i Indii, świat będzie podążał dokładnie odwrotną ścieżką, niż ta wymieniona w wypowiedzi Wojciecha Stępniewskiego. Akcja "Godzinie dla Ziemi" ma jednak ważne znaczenie edukacyjne.
Poznańskie budynki, które 27 marca br. na godzinę zgaszą światła by chronić ziemię to: Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Narodowe przy al. Marcinkowskiego, Ratusz, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Teatr Wielki, Centrum Kultury Zamek i Teatr Nowy.
Najpopularniejsze komentarze