Reklama
Reklama

Dom nauczyciela przy ul Chartowo do wyburzenia?

Lokatorzy "domu nauczyciela", wolnostojącej czynszowej kamienicy przy ul. Chartowo, skarżą się na fatalne warunki mieszkaniowe i wysoki czynsz. Ich zdaniem, firma deweloperska, która jest właścicielem rozpadającego się budynku, chce ich z niego usunąć. Według ZKZL, nie mogą oni jednak liczyć na lokal zastępczy od miasta.

W czynszówce przy ul. Chartowo są nieszczelne okna, wilgoć w pomieszczeniach, na ścianach grzyb i jedna łazienka na 5 rodzin. Z sufitu odpada tynk. Mimo to czynsz jest tam bardzo wysoki. Jak się dowiedzieli reporterzy WTK, deweloper, który jest właścicielem nieruchomości, chce się pozbyć mieszkańców domu. Budynek stoi obok owalnego wieżowca zwanego przez część mieszkańców Nowego Miasta "menażką chartowską". Po wyburzeniu "domu nauczyciela" deweloper mógłby zbudować na swoim terenie kolejny apartamentowiec. Jego grunt jest wart co najmniej 13 milionów złotych.

Pani Renata Stefaniak mieszka tu już 21 lat. Po tym jak dowiedziała się, że miasto nie jest właścicielem budynku, kilkukrotnie prosiła o przyznanie jej lokalu zastępczego. Jednak wciąż dostaje decyzje odmowne. W takiej samej sytuacji jest też pani Marzanna Łyczkowska. Na nic zdała się jej obszerna korespondencja w tej sprawie z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych, wiceprezydentem Mirosławem Kruszyńskim oraz dyrektorką Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Mimo to wciąż liczy, że jej sprawę uda się rozwiązać podczas poniedziałkowej rozmowy z prezydentem Grobelnym.

Tymczasem ZKZL powiedział dziś reporterom WTK, że w przypadku lokatorów "domu nauczyciela" przy ul Chartowo nie ma podstawy prawnej do przyznania lokalu zastępczego. Sytuacja budynku jest skomplikowana. W latach 70-tych władze wywłaszczyły ówczesnych właścicieli. W budynku stworzono najpierw dom dziecka, a potem dom nauczyciela, który następnie przekształcono w mieszkania komunalne. W latach 90-tych znalazł się prawowity właściciel nieruchomości, czyli zgromadzenie Sióstr Urszulanek, które później sprzedały budynek deweloperowi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
52.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro