Reklama
Reklama

Walka o rewitalizację Fortu II

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Przedstawiciele Stowarzyszenia Lepszy Świat w zeszłym tygodniu przedstawili radnym plan zagospodarowania Fortu II ulicy Obodrzyckiej w Poznaniu. Teraz do akcji dołączyli członkowie Porozumienia dla Twierdzy Poznań.

Fort II "Stülpnagel" wzniesiono przy ul. Obodrzyckiej na poznańskim Żegrzu na początku lat 80-tych XIX wieku. Podczas niemieckiej okupacji służył do produkcji samolotów myśliwskich Focke-Wulf. Był zaopatrzony we własną bocznicę kolejową.

Fort II jest jednym z trzynastu obiektów z grona zespołu fortyfikacji Twierdzy Poznań, który wciąż znajduje się w rękach Miasta. Kompleks ten jest zarządzany przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Część jego pomieszczeń udało się wynająć prywatnym firmom, jednak spora przestrzeń pozostaje w niezagospodarowana. Poznańskie Stowarzyszenie "Lepszy Świat" wystąpiło z propozycją utworzenia w Forcie II centrum społecznego, które mogłoby spełniać różne funkcje. Po rewitalizacji w obiekcje miałyby się pojawić sport, rekreacja i kultura.

Teraz pomysł Stowarzyszenia Lepszy Świat wspiera Porozumienie dla Twierdzy Poznań, które już od kilku lat walczy o rewitalizację poznańskich fortów.

Są już pierwsze owoce wspólnego działania - udało się znaleźć alternatywne wejście do Fortu, dzięki temu Miasto Poznań nie musi natychmiast wypowiadać umów dotychczasowym najemcom. Jesteśmy w stanie zrealizować przynajmniej część tej inwestycji bez opróżniania fortu bez opróżniania fortu z dotychczasowych najemców. Dzięki temu, mam nadzieję, że już w tym roku będą się odbywać pierwsze działania na forcie - powiedział Radiu Merkury Marcin Janasik ze Stowarzyszenia Lepszy Świat.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
3.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro