Reklama

Dzień chorych na padaczkę w Poznaniu

Tak było w ubiegłym roku fot. Daniel Radlicki
Tak było w ubiegłym roku fot. Daniel Radlicki

14 lutego to nie tylko Walentynki, ale i dzień osób chorych na padaczkę. Już po raz drugi ich stowarzyszenia zorganizowały akcję "Zauważ Mnie". W niedzielę w najbardziej uczęszczanych punktach Poznania osoby cierpiące na tę chorobę rozdawały przechodniom specjalne "walentynki" informujące jak zachować się w obliczu czyjegoś ataku padaczkowego.

W 2009 r. podobny happening udało się zorganizować w Warszawie. W tym roku do akcji dołączyły Poznań, Łódź, Sławno i Trójmiasto. - Mamy nadzieję, że w następnych latach akcja będzie miała jeszcze większy wymiar. - powiedziała Jadwiga Grochowalska, koordynatorka akcji. - Tą szczególną akcją chcemy zaktywizować społeczeństwo, wywołać emocje, zwiększyć zrozumienie. - dodała. Jak podają organizatorzy, celem niedzielnego przedsięwzięcia było przede wszystkim informowanie społeczeństwa i chęć zwrócenia uwagi ludzi na problem osób chorych na padaczkę.

Organizatorzy akcji przypominają, że w razie napadu padaczkowego nie wolno wkładać choremu czegokolwiek między zęby, ani go podnosić. Nie należy mu także krępować ruchów ani cucić uderzając po twarzy lub polewając wodą. Nie powinno się też agresywnie ingerować w zachowanie chorego w czasie, gdy jest on jeszcze zdezorientowany po napadzie.

Podczas czyjegoś ataku trzeba zachować spokój i przenieść go w bezpieczne miejsce. Należy ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji na boku, z twarzą lekko skierowaną ku podłożu, aby umożliwić swobodny wyciek śliny. Ważne jest, aby zabezpieczyć chorego przed możliwością urazu. Trzeba mu więc zdjąć okulary, usunąć z ust ciała obce, takie jak np. sztuczna szczęka i podłożyć coś miękkiego pod głowę. Trzeba też asekurować go w czasie napadu i pozostać z nim aż do odzyskania pełnej świadomości.

W naszym mieście informacyjną "walentynkę" od stowarzyszeń osób chorych na padaczkę można było otrzymać pomiędzy godz. 13.00 a 15.00: przy Kaponierze, na Starym Rynku, ul. Półwiejskiej, przy Multikinie na ul. Królowej Jadwigi, na Placu Wolności, Moście Teatralnym, przy C.K. Zamek od strony ul. Św. Marcin oraz na Dworcu Głównym PKP.

Akcja "Zauważ Mnie" to nie tylko ulotki. Specjalne filmy instruktażowe pokazujące jak zachować się w sytuacji czyjegoś napadu padaczkowego otrzymały szkoły podstawowe i gimnazja. Jak pokazuje praktyka, wiele osób nie zna przejawów tej choroby i nie wie jak należy się zachować w obliczu czyjegoś ataku.

Niekontrolowane napady padaczki oraz brak zrozumienia ze strony otoczenia sprawiają, że wielu chorych i ich opiekunów jest zmuszona zrezygnować z nauki, pracy, życia towarzyskiego i wieli ważnych dla każdego człowieka rzeczy. Tymczasem chorzy na padaczkę mogą w pełni funkcjonować społecznie, jeśli tylko są odpowiednio leczeni i akceptowani. Informacje na temat tej choroby można znaleźć na takich stronach jak spokojnaglowa.idn.org.pl lub padaczka.pl

Już kolejny rok inicjatorami edycji "Zauważ Mnie" są stowarzyszenia pacjentów, takie jak: Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę - Zarząd Główny w Białymstoku oraz oddziały w Sławnie i Ozorkowie, Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Padaczką i Przyjaciół "Spokojna Głowa", Fundacja Oli Leśniewskiej, Nadwiślańskie Stowarzyszenie Chorych na Epilepsję i ich Przyjaciół PIAST, Gdańskie Stowarzyszenie Epileptyków, Stowarzyszenie Ludzi z Epilepsją, Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "KONICZYNKA", oraz portal Tacyjakja.pl. Do akcji włączyła się także Fundacja Epileptologii Prof. Jerzego Majkowskiego. Wezmą w niej udział osoby chore na padaczkę, ich bliscy i przyjaciele, a także wolontariusze.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro