Reklama

Czwartek świętem pączków

Kto nie zje dziś choć jednego, tego czeka pech. Taki jest przesąd, a z przesądami lepiej nie zadzierać. Dlatego każdy powinien udać się do najbliższej cukierni i skusić się choć na jednego pączka... a może i dwa.

Cukiernicy szacują, że w całej Polsce dziś sprzedanych zostanie około 100 milionów pączków. Tłusty Czwartek jest bowiem tradycją, z której rzadko kto rezygnuje. I nie powinien! Stary przesąd głosi, że ten kto nie zje dziś pączka, może narazić się na nieszczęście. Z tego powodu, profilaktycznie, warto skusić się na słodki wypiek i nie liczyć za bardzo kalorii.

Tłusty Czwartek jest ostatnim czwartkiem w kalendarzu chrześcijańskim przed Wielkim Postem. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Data Tłustego Czwartku zależy od daty Wielkanocy. Najpopularniejszym słodkim przysmakiem na to święto są pączki. W wielu regionach są to także chruściki i faworki.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła - mówi staropolskie przysłowie. W tym jednym dniu zapomnijmy więc, że jeden taki pączek to co najmniej godzinka maratonu na bieżni. Smacznego!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro