Reklama
Reklama

Łejery! Teatr dziecięcy przy Cytadeli!

Pierwszy w Polsce Ośrodek Edukacji Teatralnej dla dzieci ma powstać do 2012 r. przy poznańskiej podstawówce "Łejery" obok Cytadeli. Zaprojektowane przez autora Starego Browaru centrum ma służyć nie tylko dzieciom z tej szkoły. O jego powstanie zabiegają od dawna Stowarzyszenie "Łejery" i Centrum Sztuki Dziecka.

Szkoła "Łejery" przy ul. Brandstaettera 1 w Poznaniu od chwili powstania w 1990 r. prowadzi autorski program teatralny. Dzieciaki uczą się aktorstwa na obowiązkowych zajęciach. "Łejery" to zwykła, "państwowa" podstawówka z gimnazjum, która jednak odróżnia się od innych dzięki zaangażowaniu rodziców. Powstała na bazie istniejącego od 34 lat dziecięco-młodzieżowego zespołu teatralnego "Łejery" Elżbiety Drygas i Jerzego Hamerskiego. Jej nietypowy budynek przyjechał tirami z Holandii 20 lat temu.

Szkoła nie ma auli. Młodzi aktorzy odbywają dzisiaj próby w salach lekcyjnych lub holu szkoły. Do holu wychodzą drzwi prawie wszystkich sal w szkole. Stoją tam dekoracje, parawany, pianino i wiele rekwizytów. Co 45 min wybiegają do niego dzieci z klas na przerwę. Trudno jest ćwiczyć w takich warunkach, podobnie jak niełatwo jest uczyć się matematyki, gdy za lekkimi drzwiami koledzy z innych klas udzielają się w aktorskiej ekspresji. "Łejery" to dziś jakby szkoła sportowa bez sali gimnastycznej. Już za parę lat ma się to zmienić.

O budowę przy Cytadeli ośrodka teatralnego dla najmłodszych od wielu lat starają się Stowarzyszenie "Łejery" i Centrum Sztuki Dziecka, które nie ma obecnie swojej siedziby. Nowocześnie zaprojektowany budynek przy ul. Brandstaettera pomieści scenę, sale prób, pracownie dydaktyczne i biura obu organizacji. Zaprojektował go Przemysław Borkiewicz z poznańskiego Studia ADS. Nie zostały jeszcze zebrane pieniądze na kosztowne wyposażenie teatralne. Od ich ilości zależą warunki, w których dzieciaki będą zbierać swoje aktorskie szlify. Być może w ich teatrze mogłaby się pomieścić nawet ruchoma scena.

Część budowy ośrodka teatralnego przy Cytadeli finansuje miasto, przeznaczając na ten cel 4,5 mln zł. Suma ta starczy na wzniesienie obiektu, który będzie trzeba jednak jeszcze wyposazyć. Stowarzyszenie "Łejery" zbiera też środki od prywatnych sponsorów. Jest to organizacja pożytku publicznego, na którą można przeznaczać 1 proc. swojego podatku (nr KRS 00 0007 6966).

Poznański Ośrodek Edukacji Teatralnej będzie pierwszym teatrem nastawionym głównie na działania dzieci. Według jej pomysłodawców, nie będzie to jedynie aula nietypowej szkoły, ale ośrodek kulturalny służący wielu instytucjom.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Tak ciepłego dnia w październiku nie było w Polsce od blisko 60 lat! Mamy rekord!
26℃
13℃
Poziom opadów:
7.1 mm
Wiatr do:
28 km
Stan powietrza
PM2.5
14.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro