Reklama
Reklama

Nowy gmach Politechniki nad Wartą

Do 2013 r. w kampusie Politechniki Poznańskiej na Piotrowie stanie nowoczesne Centrum Wydziału Technologii Chemicznej. Nowoczesny gmach, zbudowany na planie litery H, stanie na prawym brzegu Warty. Inwestycja jest możliwa dzięki 87 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Budowa nowego Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej ma się zacząć pod koniec tego roku i zakończyć na początku 2013 r. Budynek będzie służył nauce 2700 studentów. Łączna powierzchnia nowocześnie wyposażonych sal i laboratoriów wyniesie 12800 m.kw. Wolnostojący gmach będzie zbudowany na planie litery H. Będzie posiadał 4 kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Budynek stanie nad brzegiem Warty, obok nowego gmachu Biblioteki Technicznej i Centrum Wykładowego. W następnej dekadzie będą razem tworzyć pierzeję prawobrzeżnego Poznania, którą będzie można oglądać z lewobrzeżnego bulwaru nadwarciańskiego i Starego Miasta.

Środki na Centrum Wydziału Technologii Chemicznej pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego. Poznańska uczelnia otrzymała z UE aż 87 mln zł. Te pieniądze starczą na pokrycie kosztów budowy i wyposażenia.

Nowy budynek ma służyć nie tylko studentom Wydziału Technologii Chemicznej, ale też uczącym się na innych wydziałach, na których chemia jest wykładana. Interdyscyplinarna współpraca w Centrum będzie się rozwijać m.in. w takich dziedzinach jak budownictwo, energetyka, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa czy budowa maszyn.

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych inżynierów, a szybki rozwój techniczny i zmieniający się przemysł sprawiają, że pracodawcy wciąż szukają nowego rodzaju specjalistów. W ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie m.in. na tych zajmujących się chemią i ochroną środowiska. Tym czasem nowa inwestycja na Piotrowie umożliwi Politechnice Poznańskiej dalszy rozwój badań i dydaktyki w dziedzinie m.in. technologii organicznej, technologii polimerów, elektrochemii technicznej czy monitoringu środowiska. inżynierii chemicznej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
20.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro