Więcej poduszek berlińskich w Poznaniu! Powstaną w miejscu, w którym kierowcy jadą za szybko
Na Naramowicach.
Już w lipcu ubiegłego roku pisaliśmy na epoznan.pl o tym, że osiedlowi radni z Naramowic chcą montażu progów zwalniających na ulicy Rubież między Naramowicką a rondem Moraczewskich. W tej sprawie interpelację do prezydenta złożył ostatnio radny Adam Szabelski. - Otrzymałem sygnały od mieszkańców wskazujące na przypadki przekraczania dozwolonej prędkości przez kierowców poruszających się wskazanym odcinkiem drogi. Sytuacja ta budzi uzasadnione obawy o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych i rowerzystów. W związku z powyższym proszę o dokonanie analizy zasadności i możliwości technicznych wprowadzenia elementów uspokojenia ruchu, takich jak poduszki berlińskie lub innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo i ograniczających nadmierną prędkość pojazdów na tym odcinku ul. Rubież - napisał.
Odpowiedzi udzielił mu zastępca prezydenta Marcin Gołek. - Zarząd Dróg Miejskich posiada zatwierdzony przez Miejskiego Inżyniera Ruchu projekt stałej organizacji ruchu uwzględniający montaż progów zwalniających na ulicy Rubież - na odcinku od ulicy Naramowickiej do ronda Moraczewskich. Montaż progów jest finansowany ze środków będących w dyspozycji właściwej rady osiedla (w tym przypadku Rady Osiedla Naramowice). Obecnie w planie finansowym ZDM nie ma zabezpieczonych środków na wdrożenie tego projektu - podkreśla Gołek.
Anna Larek-Szałkowska, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Naramowice przyznaje, że osiedlowi radni zajmują się tym tematem od ubiegłego roku. - Uchwała w sprawie montażu progów zwalniających na tym odcinku ulicy Rubież została przez nas przyjęta już w czerwcu ubiegłego roku. W sierpniu zabezpieczyliśmy środki na ten cel, ale najpierw MIR musiał przygotować i wprowadzić stałą organizację ruchu na ulicy - tłumaczy.
Później konieczne było przejście całej procedury, chociażby związanej z wyceną takiej inwestycji przez Zarząd Dróg Miejskich. - Dosłownie wczoraj dostaliśmy informację od ZDM o kosztach. To około 8 000 złotych za dwie poduszki berlińskie. Na najbliższej sesji Rady Osiedla Naramowice w sierpniu zabezpieczymy środki na ten cel. Prace będą wykonywane przez ZDM. Jeśli moce przerobowe pozwolą, nastąpi to jeszcze w tym roku. W ostateczności będzie to 2027 rok - kończy.



Najpopularniejsze komentarze