Reklama

26 stycznia: dzień transplantacji

Wraz z przypadającym na dziś dniem transplantacji, w Wielkopolsce rusza akcja "Drugie życie". Jej cel to zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowia ciężko chorym ludziom. Jej autorzy chcą zwiększyć popularność oświadczeń woli o przyzwoleniu na pośmiertne wykorzystanie własnych organów.

Akcja "Drugie życie" ma na celu popularyzację oświadczeń woli jako narzędzia pozwalającego zwiększyć ilość dokonywanych przeszczepów. Polskie prawo o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów traktuje każdą osobę zmarłą jako potencjalnego dawcę organów, o ile nie wyraziła ona za życia stosownego sprzeciwu. Z uwagi jednak na uwarunkowania etyczne i społeczne, większość polskich lekarzy, zanim pobierze tkanki od zmarłego, przeprowadza rozmowę z jego rodziną. Ta z kolei może sądownie uniemożliwić pobranie organu, o ile niedoszły dawca za życia nie podpisał oświadczenia woli, które na to przyzwala. Tym czasem, według dostępnych danych, 30 listopada 2009 r. na przeszczep narządu czekało w Polsce 2237 chorych.

W propagującej transplantologię akcji "Drugie życia" bierze udział młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatorzy chcą szczególnie w tej grupie zwiększyć świadomość na temat znaczenia oświadczeń woli jako narzędzi pozwalających na przeprowadzanie w Polsce większej ilości przeszczepów. Młodzież, przy wsparciu organizatorów, przeprowadza własne działania promocyjne w szkołach. W zeszłorocznej akcji wzięli udział uczniowie z 12 szkół w Poznaniu. Rozprowadzili oni 10 tys. oświadczeń woli.

Pierwszy etap akcji odbył się wiosną 2009 roku na terenie Poznania, a następnie także w innych miastach kraju. We wrześniu tego roku akcja wystartowała w Małopolsce, a jesienią "Drugie życie" rusza również w województwie warmińsko-mazurskim. Ze szczegółami akcji można się zapoznać na stronie internetowej www.drugiezycie.org.pl. Stamtąd też można pobrać wzór druku oświadczenia woli.

W 2008 r. zostało w Polsce przeszczepionych 1106 narządów od zmarłych osób. Do końca listopada 2009 r. wykonano kolejne 1004 przeszczepy. Uznaje się, że brak organów jest jedną z przyczyn ograniczających ilość zabiegów.

Akcję "Drugie życie" przygotowały Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Unia Medycyny Transplantologicznej, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant oraz Fresenius Medical Care Polska.

Czy zgadzasz się na transplantację swoich organów po śmierci?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro