26 stycznia: dzień transplantacji
Wraz z przypadającym na dziś dniem transplantacji, w Wielkopolsce rusza akcja "Drugie życie". Jej cel to zwiększenie świadomości społecznej w zakresie przeszczepiania narządów, jako metody ratującej życie i przywracającej zdrowia ciężko chorym ludziom. Jej autorzy chcą zwiększyć popularność oświadczeń woli o przyzwoleniu na pośmiertne wykorzystanie własnych organów.
Akcja "Drugie życie" ma na celu popularyzację oświadczeń woli jako narzędzia pozwalającego zwiększyć ilość dokonywanych przeszczepów. Polskie prawo o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów traktuje każdą osobę zmarłą jako potencjalnego dawcę organów, o ile nie wyraziła ona za życia stosownego sprzeciwu. Z uwagi jednak na uwarunkowania etyczne i społeczne, większość polskich lekarzy, zanim pobierze tkanki od zmarłego, przeprowadza rozmowę z jego rodziną. Ta z kolei może sądownie uniemożliwić pobranie organu, o ile niedoszły dawca za życia nie podpisał oświadczenia woli, które na to przyzwala. Tym czasem, według dostępnych danych, 30 listopada 2009 r. na przeszczep narządu czekało w Polsce 2237 chorych.
W propagującej transplantologię akcji "Drugie życia" bierze udział młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Inicjatorzy chcą szczególnie w tej grupie zwiększyć świadomość na temat znaczenia oświadczeń woli jako narzędzi pozwalających na przeprowadzanie w Polsce większej ilości przeszczepów. Młodzież, przy wsparciu organizatorów, przeprowadza własne działania promocyjne w szkołach. W zeszłorocznej akcji wzięli udział uczniowie z 12 szkół w Poznaniu. Rozprowadzili oni 10 tys. oświadczeń woli.
Pierwszy etap akcji odbył się wiosną 2009 roku na terenie Poznania, a następnie także w innych miastach kraju. We wrześniu tego roku akcja wystartowała w Małopolsce, a jesienią "Drugie życie" rusza również w województwie warmińsko-mazurskim. Ze szczegółami akcji można się zapoznać na stronie internetowej www.drugiezycie.org.pl. Stamtąd też można pobrać wzór druku oświadczenia woli.
W 2008 r. zostało w Polsce przeszczepionych 1106 narządów od zmarłych osób. Do końca listopada 2009 r. wykonano kolejne 1004 przeszczepy. Uznaje się, że brak organów jest jedną z przyczyn ograniczających ilość zabiegów.
Akcję "Drugie życie" przygotowały Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Unia Medycyny Transplantologicznej, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant oraz Fresenius Medical Care Polska.