Reklama

"Symboliczny moment" na budowie gigantycznej inwestycji w Poznaniu

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

W Poznaniu budowane jest nowe muzeum.

Zgodnie z zapowiedziami 26 czerwca na najwyższym punkcie konstrukcyjnym nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zawieszono wiechę. To symboliczne zakończenie prac konstrukcyjnych i osiągnięcie przez budynek docelowej bryły przewidzianej w projekcie.

"Każda wielka inwestycja ma swój symboliczny moment. Dziś jest nim tradycyjna wiecha, która zawisła na budowie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. To wyjątkowe miejsce, które będzie opowiadać historię zwycięskiego zrywu Wielkopolan i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w budowę. Regularnie odwiedzam plac budowy i z satysfakcją obserwuję kolejne etapy prac. Jestem pełen uznania dla profesjonalizmu i zaangażowania wszystkich, którzy współtworzą to przedsięwzięcie. Już dziś nowy gmach robi ogromne wrażenie. Dziękuję również samorządom z całej Wielkopolski za wsparcie i współpracę. Dzięki Wam budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest autentycznie wspólną sprawą wszystkich Wielkopolan"
- mówi podczas uroczystości Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Przed muzeum jeszcze etap prac wykończeniowych i instalacyjnych. W podziemiach, gdzie zakończono już roboty konstrukcyjne, trwają m.in. układanie posadzek oraz montaż instalacji.

Powstający kompleks obejmuje cztery budynki naziemne, z których najwyższy ma ponad 20 metrów wysokości, oraz rozległą część podziemną sięgającą ponad 12 metrów w głąb ziemi. Obiekt posadowiono na ponad 500 palach zakotwionych na głębokości do 22 metrów.

Do końca roku budynki mają zyskać kamienne elewacje, szklane fasady i stolarkę. Równolegle prowadzone będą prace instalacyjne i wykończeniowe. W kolejnych etapach powstanie wystawa stała, a jesienią rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu i urządzaniem zieleni wokół muzeum.

Równolegle z pracami budowlanymi rozpoczął się proces konserwacji muzealiów, aby eksponaty były odpowiednio przygotowane na moment otwarcia i w pełni oddawały charakter prezentowanej epoki.

"Realizacja tak ogromnego zadania jest możliwa także dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu społecznemu - wszystkich tych, którzy zdecydowali się na zakup naszych specjalnych pamiątkowych cegiełek z wizerunkami bohaterów Powstania. Te dodatkowe środki - do tej pory już 560 tysięcy złotych - pozwalają na bieżąco zwiększać skalę działań konserwatorskich i dbać o najdrobniejsze detale przyszłej ekspozycji. Do tego wielkiego dzieła dołożyły się także poszczególne samorządy naszego województwa, czyniąc budowę muzeum autentycznie wspólną sprawą wszystkich Wielkopolan. Łączny wkład miast, powiatów i gmin Wielkopolski wynosi obecnie ponad milion złotych. Należy także pamiętać, że inwestycję zapoczątkowało miasto Poznań, które na prace projektowe w latach 2017-2022 zagwarantowało około 6 mln złotych"-
przypomina Anna Parzyńska-Paschke, rzeczniczka marszałka.

Główne finansowanie inwestycji zapewniają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, które łącznie przeznaczają na realizację Muzeum ponad 400 mln zł.

Muzeum równolegle przygotowuje ofertę kulturalną, która zostanie uruchomiona wraz z zakończeniem prac nad wystawą stałą. Otwarcie nowej siedziby planowane jest na 2028 rok, w 110. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Cała Wielkopolska na czerwono. Do kiedy ostrzeżenia III stopnia?
36℃
21℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
9.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro