W Poznaniu otwarto nowoczesny obiekt sportowy. Kosztował kilka milionów złotych
W uroczystości otwarcia nowego boiska wziął udział minister sportu i turystyki, Jakub Rutnicki.
Politechnika Poznańska zakończyła kompleksową przebudowę boiska do hokeja na trawie, które dzięki najwyższym standardom wykonania pozwala na rozgrywanie meczów o randze krajowej i międzynarodowej. Obiekt spełnia rygorystyczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa, trwałości oraz jakości nawierzchni.
"Zrealizowana w latach 2025-2026 przebudowa pozwoliła na stworzenie obiektu klasy FIH Global - najwyższego standardu międzynarodowego. Serce boiska stanowi zaawansowana technologicznie nawierzchnia POLIGRAS PARIS GT ZERO 11-43, certyfikowana przez Międzynarodową Federację Hokeja (FIH)" - informuje Beata Czerkas, rzeczniczka Politechniki Poznańskiej.
"Projektanci zadbali o każdy detal. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Warty, podłoże zostało ustabilizowane specjalistycznymi geosiatkami. Kluczowym elementem infrastruktury jest zaawansowany system nawadniania: osiem profesjonalnych zraszaczy wynurzalnych, zasilanych wodą opadową gromadzoną w zbiorniku retencyjnym o pojemności 160 m³. Dzięki automatyzacji, pełne przygotowanie nawierzchni do meczu zajmuje zaledwie 9,5 minuty, w trakcie których na murawę trafia niemal 8 700 litrów wody" - dodaje.
Modernizacja objęła również zaplecze dla zawodników i kibiców. Powstały trybuny na 400 miejsc, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a obiekt wyposażono w nowe oświetlenie, nagłośnienie oraz niezbędną infrastrukturę do organizacji zawodów.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 7 604 997,25 zł. Boisko ma wymiary 55 × 91,4 m i zostało wyposażone w zbiornik retencyjny o pojemności 160 m³. Odpowiednie warunki do rozgrywek zapewnia oświetlenie złożone z sześciu masztów o średnim natężeniu 600 lx.

