W Poznaniu przyznano wyjątkowe nagrody. Wśród laureatów Andrzej Poczobut
Tegoroczna uroczystość miała miejsce zaledwie kilka dni przed centralnymi obchodami 70. rocznicy tego bohaterskiego zrywu.
Już po raz piąty przyznano nagrody Stukot '56 dla tych, którzy niosą główne idee i przesłanie protestów Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Inicjatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, które wyróżnia osoby i instytucje wierne ideałom Czerwca 1956. Nagrodę stanowią statuetka "Okulok" i dyplom. Drewniany but nawiązuje do obuwia robotników Zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Autorem nazwy jest dyrektor WMN Przemysław Terlecki, a jej autorem jest Roman Kosmala.
"Z roku na rok ranga tej nagrody rośnie, a poprzeczka już od pierwszej edycji zawieszona bardzo wysoko idzie wciąż do góry. Mamy szczególny rok - 70. rocznicę Czarnego Czwartku i piątą Galę Nagrody Stukot. Tym bardziej cieszę się, że mamy absolutnie wyjątkowych laureatów. Każdy z nich swoim pięknym życiem, ofiarnością, odwagą cywilną, nieugiętością i konsekwencją w działaniu składa hołd Bohaterom Czerwca '56. A my - nagradzając ich tę symboliczną statuetką - pokazujemy pędzącemu czasami nie wiadomo dokąd i gdzie światu, że są ludzie, dla których uniwersalne wartości - takie jak wolność, godność, prawo, chleb, tolerancja religijna - są wciąż ważne i warte pielęgnowania" - podkreśla Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Gala odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich - miejscu związanym z wydarzeniami Czerwca 1956. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach nawiązujących do hasła z Pomnika Czerwca '56: "O Boga, za wolność, prawo i chleb".
"To wyróżnienie wyjątkowe - nie tylko honoruje dokonania współczesnych ludzi kultury, nauki i życia publicznego - ale także przypomina o wydarzeniach, które na zawsze zmieniły historię Poznania i Polski. Jest także wyrazem szacunku dla tych, którzy potrafią podtrzymywać pamięć o wartościach ważnych dla uczestników Czerwca: wolności, godności, solidarności i odpowiedzialności za wspólnotę. W wielu miejscach na świecie nadal łamane są prawa człowieka, tłumiona jest wolność słowa, prześladowani są obrońcy demokracji. Dlatego ogromnym zaszczytem jest dla nas to, że znalazł się wśród nich Andrzej Poczobut - człowiek, którego życiowa droga jak żadna inna pokazuje, co oznacza walczyć o wolność. Serdecznie gratuluję laureatom. Dziękuję za działalność, która inspiruje innych i sprawia, że pamięć o historii staje się żywą częścią naszej współczesności. Niech "Stukot '56" pozostaje nie tylko wspomnieniem przeszłości, ale także przypomnieniem, że odwaga, prawda i zaangażowanie obywatelskie zawsze mają znaczenie" - mówił podczas gali Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
W kategorii "O Boga" nagrodę otrzymał brat Marek Durski ze wspólnoty w Taize, od lat zaangażowany w organizację Europejskich Spotkań Młodych, w tym spotkania w Poznaniu w 2009 roku. Obecnie zajmuje się pomocą uchodźcom i migrantom przyjętym przez wspólnotę.
W kategorii "Za prawo i chleb" wyróżniono Fundację im. dr. Piotra Janaszka "Podaj Dalej" z Konina, która od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, kontynuując idee swojego patrona - lekarza i społecznika Piotra Janaszka.
W kategorii "Za wolność" nagrodzono Andrzeja Poczobuta - polskiego dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi. Był wielokrotnie represjonowany przez reżim Aleksandra Łukaszenki, a po pięciu latach więzienia odzyskał wolność dzięki staraniom polskich władz i współpracy międzynarodowej.
Galę zorganizowało Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 we współpracy z Grupą MTP i Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Partnerem był poznański oddział IPN, a wydarzenie wsparły Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań. Nagroda Stukot '56 przyznawana jest od 2022 roku, a laureatów wybiera Kapituła Nagrody spośród zgłoszonych kandydatów.

