Reklama
Reklama

Większe szanse dla Poznania: Guadalajara rezygnuje

Dobra informacja dla Poznania związana z organizacją Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku płynie z Meksyku. Tamtejszy kandydat - miasto Guadalajara, zrezygnował ze starań o prawo do organizacji imprezy ze względu na koszty. To oznacza, że nasze miasto ma tylko jednego, ale za to bardzo mocnego, konkurenta - chińskie miasto Nanjing.

Miasto Guadalajara zrezygnowało z możliwości organizacji LMIO w 2014 ze względu na zbyt duże koszty. W przyszłym roku właśnie w tym mieście odbędą się igrzyska panamerykańskie. Budowa obiektów sportowych wymaga więc dużych nakładów finansowych.

Na początku stycznia opublikowano raport, z którego wynika, że Nanjing ma największe szanse na organizację imprezy, choć nie ma w nim jednoznacznego wskazania na chińskie miasto jako przyszłego organizatora 2. letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Znajduje się w nim jednak stwierdzenie,iż "istnieje pewne ryzyko w realizacji niektórych projektów zawartych w ofercie miast-kandydatów". Zdaniem 17-osobowejkomisji - chińskie miasto stwarza najmniejsze ryzyko.

Powodem, dla którego komisja określa kandydaturę Poznania jako bardziej ryzykowną jest budżet, jaki nasze miasto chce przeznaczyć na zorganizowanie imprezy. 65 milionów dolarów może nie wystarczyć na przygotowanie igrzysk na odpowiednim poziomie. Poza tym, stolica Wielkopolskinie ma wielu aren sportowych, na których mogłaby się odbywać rywalizacja. Chińskie miasto, Nanjing, przeznacza blisko dwa razy tyle pieniędzy naewentualne przygotowanie imprezy(117 milionów dolarów).

O tym, kto będzie organizował to prestiżowe wydarzenie, dowiemy się już 10 lutego podczas spotkania Komitetu Wykonawczego MKOl w Vancouver, gdzie będą się odbywać Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.35 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro