Reklama
Reklama

100 lat Teatru Wielkiego!

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia
Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

W 2010 roku Teatr Wielki w Poznaniu obchodzi swoje setne urodziny. Z tej okazji dla całej teatralnej publiczności przygotowano wiele atrakcji. Za bilet na wiele spektakli i koncertów zapłacimy symboliczną złotówkę. Ale to nie koniec!

Teatr Wielki nie będzie obchodził swoich urodzin tylko w swoim budynku. Do współpracy zaproszono różne ośrodki kulturalne w Poznaniu. Na deskach Teatru pojawią się też artyści z innych państw, którzy będą grać gościnne spektakle. W ten sposób urodziny będą trwały okrągły rok.

Teatr tańca, lalkowy oraz mało znane sztuki - to wszystko czeka na gości całorocznego przyjęcia urodzinowego. Do Poznania przyjadą twórcy i artyści z oper bałtyckiej, krakowskiej, wrocławskiej, śląskiej i Novej. Przyjedzie też Staatsoper z Berlina. Niemieccy goście wystąpią na deskach Teatru Wielkiego 10 września z przedstawieniem "Czarodziejski flet". To właśnie ten spektakl wystawiano 100 lat temu podczas inauguracji działalności instytucji.

10 września odbędzie się jeszcze jedna ważna premiera - gongu, skomponowanego przez Jana A.P. Kaczmarka, który od tego dnia będzie towarzyszył widzom przed spektaklami. Sam autor, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" ma się wtedy zjawić w Poznaniu.

Podczas 100 lat działalności teatru na jego deskach odbyło się 656 premier. Obecnie, w stałym repertuarze znajduje się ponad 50 oper i spektakli baletowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.51 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro