Reklama
Reklama

Dni Judaizmu

Trwają XIII Dni Judaizmu. W niedzielę o godz. 17.00 odbędzie nabożeństwo biblijne Żydów i Katolików w kościele na Wzgórzu św. Wojciecha. Na poniedziałek planowany jest koncert "Podlaskie Pieśni Żydowskie" w wykonaniu Łada Gorpienko.

Dzisiejsze nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem ks. bpa Zdzisława Fortuniaka, z udziałem przedstawicieli Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, odbędzie się o godz. 17.00 w Kościele św. Wojciecha na Wzgórzu. W poniedziałek 18 stycznia o godz. 20.00 w klubie Pod Pretekstem "Podolskie Pieśni Żydowskie" zagra Łada Gorpienko. Bilety na ten koncert są do nabycia w cenie od 30 do 35 zł.

W ramach wielkopolskich obchodów XIII Dni Judaizmu, w Gnieźnie odbywa się dzisiaj konferencja pod tytułem "Judaizm i chrześcijaństwo. Razem czy osobno?". Uczestniczą w niej m.in. prymas Polski ks. abp Henryk Muszyński oraz zagraniczni goście. W tym roku centralne obchody Dni Judaizmu odbywają się w małopolskim Tarnowie.

Polski Kościół katolicki jako jeden z niewielu w Europie obchodzi Dni Judaizmu. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa z Księgi Rodzaju skierowane do Abrahama: "Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę". Abraham to postać czczona w tradycjach zarówno judaizmu, chrześcijaństwa jak i islamu.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Ma się on przyczynić do rozwoju dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także służyć modlitwie i refleksji nad związkami obu religii. Po raz pierwszy obchodzono go w Polsce w 1998 r.

Przed II wojną światową w Polsce mieszkało 3,5 mln Żydów. Dziś pozostało ich tutaj około 20 tys. Jedna piąta z tych osób należy do gmin żydowskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro