Reklama
Reklama

"Izabella" znów trafiła, między innymi, do muzeów w Poznaniu

archiwum | fot. Muzeum Narodwowe w Poznaniu / FB
archiwum | fot. Muzeum Narodwowe w Poznaniu / FB

Podano wyniki Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce "Izabella 2025".

Najważniejsze osiągnięcia wielkopolskiego muzealnictwa honorowane są statuetką Izabella. Podsumowanie roku 2025 odbyło się podczas uroczystej gali zorganizowanej kilka dni temu w Muzeum Śremskim w Śremie. Nagroda Izabella, przyznawana od 2002 roku, stanowi wyróżnienie dla najważniejszych wydarzeń muzealnych w Wielkopolsce oraz osób zaangażowanych w ich realizację.

Nie czekaj! Za korzystanie z pieca niespełniającego norm możesz otrzymać grzywnę. Wymień piec i otrzymaj nawet 35 000 zł. Weź udział w programie Kawka Bis. Nabór do 30 czerwca.
REKLAMA

"Bardzo się cieszę, że spotykamy się w jednym z moich ulubionych miast w Wielkopolsce. To miejsce, które pokazuje inwencję, zaangażowanie i myśl, by zbudować coś atrakcyjnego w lokalnym otoczeniu. Spotykamy się co roku, w niemal rodzinnym gronie, mając możliwość zauważenia i doceniania wydarzeń w wielkopolskim muzealnictwie. Mnie szczególnie cieszy, że to spotkanie muzealników, którzy mają różnych organizatorów, nie tylko samorząd województwa, ale ministerstwo kultury i lokalne samorządy. Wiele nagród i wyróżnień otrzymają także te małe muzea, prowadzone przez samorządy lokalne. Dziękuję za tę codzienną, bardzo ważną pracę" - mówił podczas gali marszałek Marek Woźniak, patronujący Nagrodzie.

Za organizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest Fundacja Muzeów Wielkopolskich, a wspiera ją Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Tytułowa nagroda w konkursie inspirowana jest postacią Izabeli Czartoryskiej. "W ubiegłym tygodniu odwiedziłem Puławy, miałem więc okazję przypomnieć sobie historię Izabelli Czartoryskiej. Było to bardzo inspirujące przed naszym spotkaniem" - dodał marszałek.

Najwyższym wyróżnieniem w konkursie są Grand Prix. W tej edycji trafiły do następujących placówek:
- Działalność wystawiennicza - Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie za: EXPOzycja/ Od wystaw rolniczych do muzeum oraz Działania popularyzujące 150. rocznicę powstania muzealnictwa rolniczego na ziemiach polskich.
- Działalność edukacyjna - Muzeum Archeologiczne w Poznaniu za: Chrobry Poznaniak. Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i pochówku królewskiego w Katedrze Poznańskiej. Kompleksowe działania edukacyjne Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz wystawa pt.: Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę.
- Działalność naukowa i wydawnicza - Muzeum Okręgowe w Lesznie, za: Labirynt świata i raj serca. Słynne dzieło Jana Amosa Komeńskiego, dzięki staraniom Muzeum Okręgowego w Lesznie, zyskało wyjątkową, nową rangę - stając się zarówno rarytasem wydawniczym.
- Działalność promocyjna i popularyzatorska - Muzeum Narodowe w Poznaniu, za działania wokół wystawy Józef Chełmoński (1849-1914).
- Opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje - Muzeum Narodowego w Poznaniu, za: Ulec złudzeniu. Badania i konserwacja obrazu Targ na jarzyny na placu Żelaznej Bramy w Warszawie.

Podczas uroczystości w Śremie Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego wręczył zasłużonym muzealnikom najwyższe odznaczenia regionalne - Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Otrzymali je:
- Damian Wiórek - Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Dział Organizacji Wystaw, Imprez i Obsługi Widza Muzealnego,
- Elżbieta Wiśnicka - dyrektora Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance,
- Joanna Minksztym - kustosz dyplomowany Kolekcji Tkanin i Ubiorów w Muzeum Kultur Świata, oddziale Muzeum Narodowego w Poznaniu,
- Arkadiusz Jełowicki - kustosz dyplomowany w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie,
- Michał Kruszona - dyrektor Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach,
- Jolanta Goszczyńska - historyk sztuki, była, wieloletnia Wielkopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
6.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro