Reklama

ZTM podsumowuje 2009 r.

Zarząd Transportu Miejskiego podsumował dziś swoje dokonania w 2009 r. Był to pierwszy rok, w którym przejął on zadania MPK w dziedzinie sprzedaży i kontroli biletów, obsługi pasażerów oraz planowania i realizacji inwestycji.

Zarząd Transportu Miejskiego ma za zadanie zarządzać transportem zbiorowym w stolicy Wielkopolski. Został utworzony uchwałą Rady Miasta w czerwcu 2008 r. m.in. z myślą o potencjalnym otwarciu rynku poznańskiej komunikacji publicznej dla innych firm. Przejął od MPK takie zadania administracyjne jak rozpatrywanie skarg pasażerów oraz dystrybucja i kontrola biletów. Do zadań Zarządu Transportu Miejskiego należy też planowanie i realizacja nowych inwestycji w infrastrukturę związaną z komunikacją zbiorową. Kreuje on także politykę transportową w całej poznańskiej aglomeracji, m.in. poprzez pracę nad porozumieniami międzygminnymi.

Zarząd Transportu Miejskiego zatrudnia 154 osoby. Większość z nich zajmuje się obsługą pasażera. Obecnie zarządza 54 dziennymi i 21 nocnymi liniami autobusowymi, a także 19 dziennymi i 1 nocną linią tramwajową. Pod koniec października 2009 r. przedsiębiorstwo zawarło z MPK umowę o wartości 6,6 mld zł na okres 15 lat, w ciągu których firma ta będzie świadczyć usługi z zakresu komunikacji zbiorowej w Poznaniu. Umowa ta przewiduje m.in. przekazanie 780 mln zł na nową zajezdnię na Franowie oraz unowocześnienie taboru.

Podsumowując miniony rok, ZDM wskazuje, że w końcu udało mu się rozmieścić w mieście biletomaty. Zaoszczędził też 4 mln zł wdrażając niepopularną politykę wydłużenia odstępów pomiędzy kursowaniem tramwajów w okresie letnim z 12 do 15 min. Najważniejszym remontem infrastruktury dla komunikacji publicznej w Poznaniu w 2009 r. była modernizacja torów na ul. Winogrady za 31,2 mln zł.

Czy komunikacja publiczna w Poznaniu jest przyjazna dla mieszkańców?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro