Reklama
Reklama

To ma być największa inwestycja w historii wielkopolskiego miasta. "Zapewniamy mieszkańcom stabilne warunki dostaw ciepła"

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. umostrow.pl
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. umostrow.pl

Zbudują cztery silniki kogeneracyjne.

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S.A. rozpoczyna największą w historii Ostrowa Wielkopolskiego inwestycję energetyczną - budowę czterech silników kogeneracyjnych. Instalacja umożliwi jednoczesną produkcję energii elektrycznej i ciepła, wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz stabilność systemu ciepłowniczego. Projekt zostanie zrealizowany w formule leasingu operacyjnego, bez udziału środków budżetu miasta i dodatkowych zabezpieczeń. Jego finansowanie opiera się na systemie premii kogeneracyjnej wypłacanej przez państwo przez 15 lat, co zapewnia stabilność ekonomiczną przedsięwzięcia.

Zapraszamy do Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu, gdzie komfort, spokój i nadmorski klimat tworzą idealne warunki do wypoczynku. +48 94 355 34 44 [email protected]
REKLAMA

"To największa inwestycja energetyczna w historii naszego miasta i jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych przez samorząd. Wzmacniamy niezależność energetyczną Ostrowa Wielkopolskiego i zapewniamy mieszkańcom stabilne warunki dostaw ciepła" - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. "To także konkretna realizacja naszej obietnicy: taniego i przewidywalnego ciepła dla mieszkańców" - dodaje.

Zgodnie z harmonogramem uruchomienie instalacji planowane jest na koniec 2027 roku. Pierwsze efekty inwestycji dla odbiorców będą możliwe po zatwierdzeniu zmian koncesyjnych oraz taryfowych przez Urząd Regulacji Energetyki.

"To jedna z kluczowych inwestycji dla przyszłości OZC i całego miasta. Kogeneracja pozwala ograniczyć koszty emisji CO oraz zwiększyć efektywność systemu ciepłowniczego. Realizujemy ten projekt w sposób odpowiedzialny finansowo - bez obciążania budżetu miasta" - mówi Mariusz Bolach, prezes Zarządu OZC S.A. "To kierunek, w którym musi podążać nowoczesne i dobrze zarządzane miasto" - dodaje.

Projekt realizowany jest we współpracy z partnerem technologicznym i finansowym - GETEC Polska. "Cieszymy się, że możemy wspólnie z OZC oraz naszym partnerem ERBUD realizować ten projekt w Ostrowie Wielkopolskim. Specjalizujemy się w kompleksowych inwestycjach energetycznych - od projektowania, przez finansowanie, po długoterminową eksploatację" - mówi Christophe Szpyt, prezes GETEC Polska. "Naszą rolą jest zapewnienie przewidywalności kosztów oraz niezawodności systemu w długim okresie" - dodaje.

Zakres inwestycji obejmuje budowę instalacji silników gazowych o mocy dostosowanej do potrzeb lokalnego systemu ciepłowniczego, zasilanych gazem ziemnym typu E, oraz modernizację infrastruktury elektroenergetycznej, w tym rozdzielni i wykonanie przyłącza.

"To kompleksowe przedsięwzięcie łączące kompetencje projektowe, budowlane i serwisowe. Nasza odpowiedzialność nie kończy się na realizacji - obejmuje również wieloletnie utrzymanie infrastruktury"
- podkreśla Tomasz Wojak, członek Zarządu ERBUD S.A.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
6℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro