Reklama
Reklama

Ósemki zaprezentowane w albumie

Historia jednego z najwybitniejszych teatrów alternatywnych Polski została wydana w postaci albumu. Czterdzieści pięć lat działalności sceny trafiło właśnie do większości księgarń.

Album prezentuje całą drogę Teatru Ósmego Dnia. Prócz historii zawartej w tekście, działalność Teatru została przedstawiona w obrazach, gestach oraz słowach, które zapadły widowni w pamięć.

Teatr Ósmego Dnia założony został w 1964 roku przez studentów polonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pierwotna nazwa zespołu brzmiała: Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia. Pierwsze spektakle oparte były na wierszach m.in. Tuwima i Achmatowej. Przełomem w historii grupy okazała się współpraca z Jerzym Grotowskim i Teatrem Laboratorium, którą Teatr Ósmego Dnia nawiązał w 1966 roku. Drugim wydarzeniem, które wywarło wpływ na oblicze teatru, był Marzec"68. Teatr Ósmego Dnia w swoich spektaklach komentował i poddawał krytyce rzeczywistość PLR-u.


Pierwszym głośnym spektaklem "Ósemek" był "Wprowadzenie do..." z 1970 roku. Przedstawienie wyśmiewało kult Lenina. W 1979 Teatr Ósmego Dnia zyskał status teatru zawodowego. Po politycznym przełomie 1989 "Teatr Ósmego Dnia powrócił na stałe do Poznania. W 1991 powstał pierwszy spektakl po powrocie z emigracji - "Ziemia niczyja". Teatr działa do dziś prezentując spektakle, które podbijają serca publiczności na całym świecie.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest dziś kolejne ostrzeżenie IMGW!
27℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
6.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro