Reklama

Zakaz palenia - prawie wszędzie?

W czwartek komisja zdrowia po burzliwej dyskusji przyjęła ustawę antynikotynową. Dla palaczy oznacza to zakaz palenia w pubach i restauracjach. Z miejsc pracy mogą zniknąć palarnie- to zależy jedynie od dobrej woli szefów.

Takie rozwiązanie nie cieszy palaczy. Będą oni musieli przystosować się do nowych przepisów. Po zmianach ustawy ws. Ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zacznie obowiązywać zakaz palenia papierosów w kawiarniach, restauracjach, pubach i klubach, co ważne w tych miejscach nie zostaną utworzone palarnie. Problem mogą mieć również palacze w miejscach pracy. Stamtąd również mogą zniknąć miejsca wyznaczone dla spragnionych dymka - wszystko będzie zależało od dobrej woli szefa.

Palenie zabija, z tym faktem dyskutować nikt nie może. Jednak nadal wiele osób chętnie zaciąga się tytoniowym dymem. Nie przeszkadza fakt, że papierosy są i będą coraz droższe. Każdego roku w Polsce z powodu raka płuc umiera coraz więcej osób. Powód od lat się nie zmienia - papierosy, po które sięgają coraz młodsi ludzie. Chociaż na świecie zaczyna dominować moda na życie bez tytoniu, w Polsce palenie jest nadal bardzo powszechne. Palą tak kobiety, jak i mężczyźni, a co gorsze wśród Polaków poniżej 18 roku życia liczba palących tytoń rośnie. A bezpośredni związek nałogu tytoniowego z umieralnością na raka płuc jest oczywisty: substancje smoliste zawarte w wyrobach tytoniowych osiadają na płucach palaczy, atakują zdrowe komórki, zmieniając ich kod genetyczny.

Palenie to przede wszystkim problem zdrowia społeczeństwa. Nie można jednak zapominać o innych skutkach palenia: zaśmiecone chodniki, gryzący dym w restauracjach, pubach i wiele innych. To, dlatego pojawiły się pomysły na zniechęcenie Polaków do palenia. Być może pomogą w tym zakazy. Z takiego rozwiązania nie są zadowoleni palacze.

Kolejnym pomysłem na przekonanie Polaków do pożegnania z dymkiem jest umieszczanie obok napisów o niekorzystnych skutkach palenia drastycznych zdjęć przedstawiających na przykład płuca palacza. O odstraszającej grafice zdecyduje ministerstwo zdrowia dopiero w rozporządzeniu do uchwalonej ustawy.

Dotychczas całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych wprowadzono w kilkunastu europejskich krajach - między innymi w Szkocji, Szwecji Irlandii na Malcie i Litwie.

Czy uważasz, że zakaz palenia w pubach i restauracjach to dobre rozwiązanie?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro