Reklama

Tramwaje wróciły na poznański węzeł. Po pięciu miesiącach od rozpoczęcia prac

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Od rana tramwaje częściowo kursują przez węzeł Wierzbięcice.

Miasto chwali się, że zaledwie pięciu miesięcy potrzebowano, by przywrócić ruch tramwajowy w tym miejscu. Inwestycja związana z przebudową skrzyżowania Matyi/Wierzbięcice/Królowej Jadwigi ruszyła na początku listopada i jest związana z budową nowej trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka. Na skrzyżowaniu konieczne było wybudowanie nowego fragmentu torowiska - prowadzącego w kierunku Ratajczaka. Przebudowano jednak wszystkie tory w tej lokalizacji.

Jak zaznaczono, pracowników nie powstrzymała nawet sroga zima, a inwestycję można było prowadzić sprawnie m.in. dzięki prefabrykatom wykorzystanym na skrzyżowaniu. Południowo-zachodnia część węzła ma gotowe szyny, rozjazdy i sieć trakcyjną, a tym samym tramwaje mogą tędy kursować bez problemów. Nie zatrzymują się jednak przy węźle.

- Otwarcie skrętu z ul. Matyi w ul. Wierzbięcice umożliwiło przywrócenie komunikacji tramwajowej w rejonie Wierzbięcic. Mieszkańcy tej części Wildy po pięciu miesiącach znów mogą dojechać do domu tramwajem, korzystając z jednej z czterech linii: 6, 10, 12 lub 18. Jednocześnie wciąż zamknięty dla ruchu szynowego pozostaje fragment ulicy Królowej Jadwigi - od węzła Wierzbięcice do skrzyżowania z ulicami Półwiejską i Górną Wildę - przypomina miasto.

Wraz z częściowym przywróceniem ruchu na skrzyżowaniu zmienił się układ linii tramwajowych w Poznaniu. Warto więc sprawdzić rozkład przed podróżą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro