Dziś święto Trzech Króli, za rok dzień wolny od pracy (?)
6 stycznia w kościele obchodzone jest święto Trzech Króli. Do 1960 roku dzień ten był dniem wolnym od pracy. Zniesione zostało ustawą w czasach PRL. Do sejmu znów trafił projekt, aby święto Trzech Króli wpisane zostało na listę dni wolnych od pracy.
Odpowiedni projekt o ustanowienie 6 stycznia dniem wolnym od pracy złożyli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. W zamian za to zniknie zapis, który mówi o tym, że za święto przypadające w sobotę, pracodawca musi dać pracownikowi dzień wolny, który przypada w tygodniu. Jest to kompromis, który udało się ustanowić po wielu latach rozmów.
Gdyby nie wspomniany kompromis, dodatkowy dzień wolny kosztowałby państwo 4 miliardy złotych. Z tego powodu projekt był odrzucany podczas głosowania. Dzień wolny od pracy maja urzędnicy w Łodzi. Prezydent miasta zamknął Urząd. W zamian za to, urzędnicy będą pracować dłużej o 15 minut od 4 do 16 stycznia.
Projekt już trafił do sejmu. Wkrótce trafi do porządku obrad i poddany zostanie pod głosowanie.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli popularne święto Trzech Króli obchodzone jest jako pamiątka przybycia króli do miejsca, w którym narodził się Jezus Chrystus, aby oddać mu pokłon. Królowe przynieśli ze sobą dary: mirę, kadzidło i złoto. W ten dzień w kościele możemy otrzymać kawałek kredy oraz kadzidło. Na drzwiach do domów osób wierzących pojawia się także napis K+M+B 2010. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa święto wyznaczało początek roku liturgicznego. W niektórych regionach Polski czas pomiędzy Bożym Narodzeniem, a świętem Trzech Króli był uważany za tak bardzo święty, że powstrzymywano się w tym czasie od ciężkich prac.
Najpopularniejsze komentarze