Reklama

Mało dni wolnych od pracy w 2010 r.

Na razie poznaniacy cieszą się posylwestrowym długim weekendem, ale już niedługo długie leniuchowanie będzie dla nich tylko miłym wspomnieniem. W 2010 r. Święta Bożego Narodzenia i 1 maja wypadają w weekend, a Zielone Świątki i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w niedzielę. Pewne szanse na dłuższy wypoczynek pojawią się jednak przy okazji Bożego Ciała i Dnia Niepodległości.

Sobota i niedziela, a w przypadku wielu osób tylko ten drugi dzień, nie wystarczają dla pełnej regeneracji sił po tygodniu ciężkiej pracy. Długie weekendy są zatem szczególnie cenione przez osoby, które mażą o tym, by wyrwać się z codziennych zawodowych obowiązków i udać np. na działkę. W niektórych latach wystarczyło wziąć jeden lub dwa dni urlopu po to, by łącznie ze świętami państwowymi, sobotą i niedzielą mieć około tygodnia wolnego. Rok 2010 po Sylwestrze, który przypadł w czwartek, również zaczyna się dla wielu osób upragnionym długim weekendem. W dalszej perspektywie jednak tegoroczny kalendarz nie będzie nas rozpieszczał. Możliwości wygospodarowania długiego weekendu w 2010 r. sprawdzali dziś reporterzy WTK.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


Przypadające 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, dzień tradycyjnie wolny od pracy, w tym roku będzie świętowany w niedzielę. Także w weekend wypada pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Przyszłoroczna noc sylwestrowa przypadnie z piątku na sobotę.

Nie można też liczyć na długi weekend majowy. Chyba, że zrobimy go sobie sami. Możemy odebrać dzień wolny za sobotę (1 maja) w piątek (30 kwietnia). Jeśli weźmiemy dzień urlopu w czwartek (29 kwietnia) lub wtorek (4 maja), to będziemy mogli odpoczywać przez 5 dni, bo w poniedziałek przypada święto Konstytucji 3 Maja.

Okazja do dłuższego wolnego pojawi się jedynie w Boże Ciało, które tradycyjnie wypada w czwartek, (w tym roku 3 czerwca), biorąc wolne w piątek - 4 czerwca, wydłużamy sobie wolne do czterech dni. Podobnie będzie ze Świętem Niepodległości. 11 listopada w tym roku przypada również w czwartek, warto więc wziąć urlop w piątek. Choć nie dla każdego to taka prosta sprawa.

Są też takie osoby, którym obecność czy brak długich weekendów w kalendarzu nie robi różnicy. Jak się dowiedzieli badający dziś tegoroczny kalendarz reporterzy WTK, perspektywa niewielu dni wolnych od pracy poznaniaków nie zniechęca. Z możliwości wypoczynku poza domem przy okazji różnych świąt nie zrezygnują.

Za te święta, które wypadają w sobotę, pracownikowi przysługuje dzień wolny. Dodatkowe wolne otrzymamy wiec za 1 maja i 25 grudnia. W niektórych firmach pracownicy mogą sami wskazać dzień, który chcą mieć wolny za sobotę spędzoną w pracy. W innych, np. w urzędach, to szef wyznacza jeden dzień wolny dla wszystkich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
20℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro