Reklama

Wyższe opłaty w 2010 r.

W rozpoczynającym się roku podrożeją woda, gaz i prąd. Wzrosną także ceny oleju napędowego i biletów parkingowych w centrum miasta. Zapłacimy więcej za odprowadzanie ścieków. Wzrośnie też podatek od nieruchomości. Nowy Rok nadszedł pod znakiem podwyżek.

W 2010 r zwiększają się opłaty za media. Cena 1 metra sześciennego wody wzrasta o 12 groszy, z 3,31 zł w 2009 r. do 3,43 zł obecnie. O 18 groszy drożeje też odprowadzanie ścieków. Opłata wzrasta z 4,50 zł za metr sześcienny w ubiegłym roku do 4,68 zł w 2010 r.

Powiększą się również opłaty za prąd. Nie wiadomo jeszcze o ile. Jak się dowiedzieli reporterzy WTK, Enea chciałaby podnieść ceny o kilkanaście procent. Urząd Regulacji Energetyki jeszcze tego nie zaakceptował. W styczniu br. ma zapaść decyzja.

Od marca mogą wzrosnąć ceny gazu, ale również w tym przypadku nie wiadomo o jaką kwotę.

Kolejną podwyżką, która dotknie gospodarstwa domowe, jest 3,5-procentowy wzrost podatku od nieruchomości. Za metr kwadratowy w budynkach mieszkalnych będzie trzeba zapłacić 65 groszy. W lokalach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, podatek wzrośnie do 20,51 zł. W budynkach, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne opłata wyniesie 4,61 zł.

Podwyżki uderzą również w kierowców, głównie aut z silnikami Diesla. Od Nowego Roku za litr oleju napędowego trzeba zapłacić o 16 groszy więcej. Wzrośnie też opłata za parkowanie w centrum Poznania. Od lutego najdroższa strefa czerwona obejmie całe centrum. A to oznacza, że pierwsza godzina parkowania w tym rejonie będzie kosztowała 3 zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro