Reklama

Rok 2009 - jaki był dla Poznania?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Dla jednych urodzenie dziecka, dla innym zakup domu, lepsza praca, przeprowadzka lub szczególnie osobiste wydarzenie było najważniejszym punktem mijającego 2009 roku. Bardzo wiele punktów zwrotnych miało także nasze miasto. W wielu dziedzinach Poznań zrobił duży krok do przodu, który sprawił, że miasto coraz bardziej liczy się na arenie międzynarodowej. Nie obyło się jednak bez smutnych wydarzeń zarówno dla miasta jak i jego mieszkańców.

Poznań może pochwalić się wieloma wydarzenia z mijającego roku, które zapadną w pamięci wielu mieszkańców. Były chwile radości, wzruszenia, ale niestety także smutku.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

W Nowym ZOO otwarta została długo wyczekiwana słoniarnia. Gości przyjmują w niej Ninio i Yzik oraz dwa słonie, które dołączyły niedawno do swoich kolegów. Choć sama budowa obiektu trwała długo a sprowadzenie zwierząt otoczone było wieloma problemami, było warto. Słoniarnia prezentuje się pięknie a same słonie czują się godnymi poznaniakami.

Poznaniaków będą wozić nowe autobusy z Bolechowa oraz nowoczesne tramwaje. Po pokonaniu wielu przeszkód przedsiębiorstwo mogło w końcu podpisać stosowne umowy na zakup pojazdów. MPK otrzymało także 60 milionów euro z budżetu Unii Europejskiej na zakup 75 nowych autobusów. Dzięki temu będziemy mogli zostać samochody pod domami. Z zaparkowanie w centrum bowiem jest coraz droższe. W listopadzie rozszerzono Strefę Płatnego Parkowania i wprowadzono podwyżki opłat za postój samochodu.

W październiku została także podpisana umowa na zaprojektowanie trasy tramwajowej na Franowo. Budowa trasy ma kosztować 300 milionów złotych.

Niemałe kontrowersje wzbudziła budowa spalarni śmieci. Zgodnie z prawem unijnym, odpady na wysypiskach można składować tylko do 2013 roku. Nadal trwa debata nad lokalizacją obiektu. Sprzeciwiają się bowiem mieszkańcy którzy mają obok spalarni mieszkać. Pod uwagę brane są głównie tereny elektrociepłowni Karolin oraz gminy Czerwonak.

Protesty i bunty

Kryzys gospodarczy doprowadził do wielu zwolnień i zamknięcia zakładów pracy. Najwięcej osób straciło pracę w Zakładach Hipolita Cegielskiego. Wywołało to fale protestów pracowników oraz związkowców, którzy wspierani byli przez stoczniowców. W sumie ulicami Poznania przeszło kilka tysięcy manifestantów.

Mijający rok pokazał także, że młodzież potrafi walczyć o to, na czym im najbardziej zależy. Czarne flagi zawisły na VIII Liceum Ogólnokształcącym a ulicami Poznania przeszli protestujący uczniowie, nauczyciele oraz absolwenci. Obawiali się likwidacji placówki. Miasto nie mogło bowiem porozumieć się z kościołem, w sprawie budynku, który zajmuje ósemka.

Bunt okazali także wychowankowie poprawczaka przy ulicy Wagrowskiej. Powodem było nieotrzymanie przez nich przepustek. Zaatakowali wychowawcę oraz próbowali wzniecić pożar. Bunt został stłumiony a młodzi gniewni trafili na prokuratorski dywanik.

Koncertowy Poznań

Były także sukcesy w dziedzinie kultury. Poznań został organizatorem jednego z największych muzycznych festiwalu na świecie - Rock in Rio. Impreza odbędzie się w 2011, 2013 oraz 2015 roku. Pomiędzy kolejnymi edycjami w mieście będą odbywać się akcje społeczne.

Poznań odwiedziła grupa Radiohead, która zagrała koncert na Cytadeli. Jak co roku odbył się u nas Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, który zgromadził wokół siebie wielu zagranicznych gości. "Poznań za pół ceny" zyskał drugie miejsce w konkursie na najlepszą atrakcję turystyczną w Polsce.

Mamy Euro!


Poznań może także odnotować wiele ważnych wydarzeń w dziedzinie sportu. Najwięcej komentarzy wzbudziło aresztowanie Piotra Reissa, któremu zostały postawione zarzuty korupcji. Po wyjaśnieniu sprawy Reiss przeszedł z Lecha Poznań do Warty.

13 maja podjęto decyzję, że cztery polskie miasta zorganizują Euro 2012. Wśród wyróżnionych miejscowości znalazł się Poznań. Przez wiele miesięcy poznaniacy mieli także okazję obserwować kolejne etapy przebudowy stadionu przy ulicy Bułgarskiej. Najatrakcyjniejsze okazało się podnoszenie kratownic. Setki mieszkańców skorzystało także z okazji zwiedzenia stadionu z przewodnikiem.



Niestety 2009 rok był też czasem, w którym musieliśmy także pożegnać ważnych poznaniaków. W maju, po ciężkiej chorobie, zmarł były prezydent Poznania Wojciech Szczęsny Kaczmarek. Miał 67 lat. 16 czerwca, w wieku pięćdziesięciu lat zmarł Maciej Frankiewicz - zastępca prezydenta Poznania. Jego miejsce w Urzędzie Miasta zajął Sławomir Hinc. W sierpniu, w szpitalu w Koszalinie zmarł radny Platformy Obywatelskiej, Maciej Zawieja. Trafił tam po wypadku samochodowym.


To tylko niektóre wydarzenia, które miały miejsce w 2009 roku i były ważne dla naszego miasta. A już w czwartek zaprezentujemy wydarzenia, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród czytelników portalu epoznan.

Rok 2009 był dla Poznania:

  • 0%
  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.90 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro