Reklama
Reklama

Fajerwerki: zabawki na sylwestrową noc

Każdego roku w towarzystwie petard wielu poznaniaków wita Nowy Rok. Nie należy jednak zapominać, jakim mogą być one zagrożeniem. Niestety, dla wielu osób igranie z materiałami wybuchowymi kończy się poważnymi obrażeniami.

Co roku wiele osób w sylwestrową noc oczekuje momentu, kiedy niebo zacznie mienić się tysiącami kolorów. Z roku na rok dostępne w sklepach sztuczne ognie są piękniejsze, coraz bardziej wymyślne i bogatsze w kształty i kolory. Ceny fajerwerków wahają się od złotówki, do kilkuset złotych, poznaniacy średnio na sztuczne ognie wydają około stu złotych. Sprzedawcy prześcigają się oferowaniu wymyślnych rakiet, wyrzutni i innych środków wybuchowych, które wspaniale mogą przyozdobić noworoczne niebo.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Nie zapominajmy także o huku, jaki wywołują petardy. Właściwe strzelanie i "próby ogniowe" zaczynają się już w okolicach Gwiazdki. Nie każdy takie hałasy dobrze znosi. Prawo jasno nie mówi, kiedy można a kiedy nie wolno bawić się sztucznymi ogniami. Jednak przepisy nie pozwalają na zakłócanie porządku publicznego. Każdy poznaniak, któremu przeszkadza huk petard może to zgłosić straży miejskiej lub policji. Osobie powyżej 17 roku życia za takie hałasowanie grozi mandat do 250 złotych lub sądowa grzywna, która może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Młodsze osoby także muszą się liczyć z interwencją policji, powiadomieniem szkoły i rodziców a nawet sprawą przed sądem rodzinnym.

Należy równieżpamiętać, że sztuczne ognie to również spore niebezpieczeństwo, w końcu są one materiałami pirotechnicznymi. Wiele osób o tym zapomina i każdego roku, dla wielu poznaniaków zabawa kończy się poważnymi obrażeniami. Dlatego warto pamiętać o podstawach bezpieczeństwa.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
12.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro