Reklama

Sejmik uchwalił budżet województwa na 2010 r.

W poniedziałek sejmik przyjął budżet województwa wielkopolskiego na przyszły rok. Przewiduje on 737,8 mln zł dochodów i 973,4 mln wydatków. Jedna trzecia kasy regionu zostanie przeznaczona na inwestycje. Radni koalicji opisują przyjęty dokument jako budżet na czas kryzysu.

Budżet województwa wielkopolskiego na 2010 r. to 737,8 mln zł dochodów i 973,4 mln wydatków. Oznacza to, że deficyt przekroczy 235 mln zł. Pomimo kryzysu, aż 231,1 mln zł została w nim przeznaczona na inwestycje, w tym ok. 100 mln zł na dogi wojewódzkie. Do głównych pozycji w budżecie regionu należą też wydatki na transport i służbę zdrowia.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Zgodnie podniesione ręce radnych PO i PSL pozwoliły uchwalić dziś projekt na sesji sejmiku. Wcześniej główny bój o kształt dokumentu został stoczony na forum komisji budżetowej. Radni PiS głosowali w poniedziałek za odrzuceniem budżetu. LiD wstrzymał się od głosu. Prawo i Sprawiedliwość szczególnie oponowało przeciw brakowi wygospodarowanych środków na budowę nowego szpitala dziecięcego. Jej koszt jest szacowany na 300 mln zł, co by stanowiło prawie trzecią część zasobów województwa. Przyszłoroczny budżet przewiduje przeznaczenie tylko ok. 1,2 mln zł na wykonanie projektu nowego szpitala.

Niemal trzecia część wielkopolskiego budżetu na 2010 r. zostanie przeznaczona na inwestycje. Znajdą się też 7 mln zł na rozpoczęcie budowy nowej, prezentowanej niedawno siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Jego całkowity koszt sięgnie 103 mln zł. Obiekt ma powstać do 2012 roku.

Budżet województwa wesprze też dalsze inwestycje na Ławicy. Przeciwna temu była lewica, która wolałaby przeznaczyć pieniądze na dostosowanie dla potrzeb cywilnych lotniska w Krzesinach. LiD wskazuje, że port lotniczy, z którego korzysta dziś Poznań, będzie już za kilka lat za mały dla Poznania.

Dzięki pełnej dyscyplinie radni odrzucili większość poprawek opozycji. Był to ostatni budżet uchwalony przez sejmik województwa tej kadencji.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro