Reklama

Doktorat Honoris Causa PP dla Prof. Edmunda Kuffela

Politechnika Poznańska przyzna w czwartek doktorat honoris causa profesorowi Edmundowi Kuffelowi, wybitnemu specjaliście w dziedzinie nauk technicznych, przede wszystkim techniki wysokich napięć. Prof. Kuffel walczył z Niemcami we Włoszech, a później studiował w ulubionym mieście Polaków - Dublinie.

Prof. Edmund Kuffel to wybitny specjalista w dziedzinie nauk technicznych. Doktorat honoris causa Politechniki Poznańskiej otrzyma m.in. za swoje osiągnięcia w pracy nad technikami wysokich napięć. Naukowiec mieszka obecnie w Kanadzie.

Prof. Kuffel urodził się w 1924 r. w Przysiersku na Pomorzu. W czasie II wojny światowej był robotnikiem przymusowym. W 1944 r. we Włoszech przedostał się przez linię frontu i wstąpił do 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa. Brał udział w Kampanii włoskiej i uczestniczył między innymi w bitwach pod Ankoną, pod Monte Rippe i pod Rimini.

Po wojnie kontynuował naukę szkolną we Włoszech, a następnie w Wielkiej Brytanii. Podjął studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Dublinie w Irlandii i uzyskał tam tytułu inżyniera, a następnie magistra. W 1954 r. rozpoczął pracę w Laboratoriach Wysokich Napięć w Manchesterze. Pięć lat później znów w stolicy Irlandii obronił pracę doktorską. Pod koniec lat sześćdziesiątych XX w. zaczął pracować w Kanadzie. Jest autorem lub współautorem 4 znaczących i często cytowanych monografii naukowych oraz ponad 200 artykułów i referatów.

Uroczystość wręczenia profesorowi Kuffelowi doktoratu honoris causa odbędzie się w czwartek 17 grudnia 2009 r. o godz. 11.00 w Sali Posiedzeń Senatu Politechniki Poznańskiej.

Źródło: Politechnika Poznańska

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro