Reklama
Reklama

Żydowskie Święto Świateł

Katolicy na swoje święta Bożego Narodzenia muszą jeszcze poczekać. Tymczasem swoje święto Chanuka 11 grudnia rozpoczęli Żydzi. Świętowanie potrwa osiem dni. Według żydowskich wierzeń przez tyle dni płomień z jednego dzbanka oliwy oświetlał zrujnowaną jerozolimską świątynię

Chanuka to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu żydowskim. Upamiętnia zwycięskie powstanie Machabeuszy przeciwko Grekom okupującym Jerozolimę w 313 roku p.n.e. Słabsze militarnie wojska Machabeuszy odniosły niespodziewane zwycięstwo nad siłami następcy Aleksandra Wielkiego. Podczas Chanuki Żydzi zapalają lampy chanukowe symbolizujące zwycięstwo wolności nad opresją, ducha nad materią i światła nad ciemnością.

Święto Chanuka rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca kislew, czyli - według kalendarza obowiązującego w Polsce - w grudniu.

Światło to symbol Chanuki. To żydowskie święto przypomina cud, który wydarzył się w jerozolimskiej synagodze. Podczas wojny z grekami świątynia została zrujnowana. Aby ponownie ją wyświęcić potrzebne było światło. Żydzi mieli zapas oliwy zaledwie na jeden dzień. Cud sprawił, że lampa paliła się przez osiem. A dokładnie tyle czasu potrzeba było na wytworzenie nowej rytualnej oliwy.

Chanuka to święto radości i rodzinnych spotkań. Świętowanie zaczyna się od błogosławieństwa a na stole pojawiają się potrawy smażone na oleju - placki ziemniaczane i pączki. Dopóki palą się chanukowe światła, Żydów obowiązuje całkowity zakaz pracy.

Pięcioksiąg nie zawiera wzmianki o cudzie z oliwą. Wspomnienia tego wydarzenia znalazły się jednak w antycznych księgach machabejskich.

W czasie 8 dni zapala się stopniowo kolejne świece 8-ramiennego świecznika Chanukija. Wykonana ze srebra, mosiądzu, drewna lub porcelany, z tylną ścianką w formie kraty zdobionej motywami roślinnymi, zwierzęcymi lub biblijnymi. Tradycja nakazuje wystawianie świeczek w oknach i przy drzwiach. Ogień z Chanukiji nie może być wykorzystywany do celów praktycznych. Ma mieć tylko znaczenie symboliczne.

Z okazji żydowskich świąt Chanuki oraz odrodzenia się Gminy Żydowskiej w Poznaniu, w środę o godzinie 16 przy ulicy Stawnej 10 odbędzie się pierwsze po II Wojnie Światowej publiczne zapalenie Menory w Poznaniu.Organizatorem dzisiejszych uroczystości jest gminaŻydowska w Poznaniu orazwspólnotaChabad Lubawicz Polska.

Menora jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i znanych symboli judaizmu. Jej pochodzenie wywodzi się jeszcze z czasów Mojżesza. Według tradycji Bóg, dając Mojżeszowi tablice przykazań, przekazał mu również dokładne instrukcje dotyczące Przybytku, jaki miał stanąć na pustyni i jaki miał być przenoszony przez Izraelitów podczas ich wędrówki. Wśród sprzętów Przybytku znajdował się właśnie świecznik (hebr. Menora).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
15.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro