Reklama
Reklama

Oficjalne logo Euro 2012

W poniedziałek w Kijowie pokazano oficjalne logo Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Motyw kwiatów w konwencji wycinanki nawiązuje do wschodnioeuropejskiego folkloru. Hasło mistrzostw to "Razem tworzymy przyszłość". Poznańska premiera logo odbędzie się na specjalnej imprezie w piątek oraz sobotę 18 i 19 grudnia przed CK Zamek.

14 grudnia br. w Kijowie oficjalne logo turnieju prezentował prezydent UEFA Michel Platini. Gospodarzy mistrzostw, Polskę i Ukrainę reprezentować będą kolorowe kwiatki. Największy z nich, umieszczony po środku, symbolizuje piłkę nożną, a dwa mniejsze po bokach flagi polską i ukraińską. Biało-czerwony oraz niebiesko-żółty kwiatek symbolizują rozkwit obu krajów. Logotyp nawiązuje do motywów spotykanej w obu państwach sztuki ludowej. W pierwszym kwartale przyszłego roku zostaną pokazane również logotypy dla każdego z ośmiu miast - gospodarzy mistrzostw.

Dziś UEFA zaprezentowała także hasło Euro 2012. Po polsku brzmi ono "Razem tworzymy przyszłość", a w innych wersjach językowych "Razem tworzymy historię". Pojawiły się bowiem sugestie, że słowo "historia" ma w Polsce specyficzną konotację, a wyraz "przyszłość" lepiej odda ducha imprezy.

Poznańska premiera logo nastąpi pod koniec tego tygodnia. W piątek i w sobotę o godz. 17.00 na wieży poznańskiego Zamku pojawi się barwna iluminacja. Zaprojektuje ją specjalnie dla Poznania słynny szwajcarski artysta Gerry Hofstetter. W ramach przedświątecznych przygotowań, władze miasta planują rozdać poznaniakom zgromadzonym pod CK Zamek 900 bombek. Mają one symbolizować 900 dni, jakie pozostały do początku mistrzostw. W piątek i sobotę od 17.00 na poznaniaków czekać będą konkursy, muzyka i animacje. Specjalnika do dzieci zostaną przygotowane stanowiska do gry w piłkarzyki oraz grę komputerową FIFA 10. Na scenie wystąpią m.in. mistrz piłkarskich trików Krzysztof Golonka, a także wykonujący widowiskowe ewolucje tancerze ognia teatru Haka Poi. Gwiazdą piątkowego wieczoru będzie Mezo.

Euro 2012 rozgrywane będzie w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Lwowie, Doniecku, Charkowie i Kijowie. W ostatnim z tych miast obędzie się finał imprezy. Piłkarskie Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie potrwają od 8 czerwca do 1 lipca 2012 r.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
116.15 μg/m3
Bardzo zły
Zobacz pogodę na jutro