Reklama
Reklama

Protest pod poznańskim sklepem IKEA

fot. archiwum
fot. archiwum

Około 300 osób pojawiło się na manifestacji pod poznańskim sklepem IKEA. Protest rozpoczął się o godzinie 11. Obecnie manifestujący kierują się w stronę głównego wejścia do sklepu. Towarzyszy im kordon policji.

Na trawniku przy sklepie IKEA trwa protest pracowników firmy Matkowski S.A. Jest to spółka zajmująca się wytwarzaniem produktów dla sieci sklepów IKEA. Skandynawska sieć jest jedynym zleceniodawcą zakładu Matkowski. Pracownicy spółki zdecydowali się na protest, gdyż IKEA nie chce przedłużyć kontraktu na wyrabianie swoich produktów w ich firmie. 60% produkcji ma w najbliższym czasie zostać przeniesione do Chin. Oznacza to upadłość dla firmy Matkowski S.A.

Jak dowiedzieliśmy się od protestujących, nie jest to jedyny problem IKEI. Pracownicy Matkowskiego twierdzą, że sieć sklepów ma dług w wysokości 40 milionów złotych i dlatego zaczyna mieć problem z wypłacalnością. Rzecznik prasowy sklepów IKEA nie potwierdza tych informacji. Zdaniem IKEI to firma Matkowski S.A. nie wywiązywała się ze swoich obowiązków i dlatego kontrakt nie będzie przedłużony.

Manifestujący wciąż znajdują się pod sklepem. Są wyposażeni w transparenty, flagi i... mocne gardła. Ich śpiew słychać z daleka. Obecnie towarzyszą im coraz głośniejsze okrzyki m.in. "My chcemy pracować". Planują wejść w mniejszych grupach do sklepu "na zakupy". Nadzór nad protestującymi sprawuje kordon policji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
32.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro