Niepełnosprawni - pełnosprawni w życiu!
3 grudnia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych. To już siedemnasty raz, kiedy niepełnosprawni mają okazję zwrócić uwagę na bariery architektoniczne i społeczne, z którymi muszą się zmagać każdego dnia.
Osób niepełnosprawnych jest około 650 milionów na całym świecie. W Polsce ich liczba wynosi 4,5 miliona osób. To stanowi 13% ogółu ludzi żyjących w naszym kraju. Dzisiaj obchodzą swój dzień - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To najlepszy czas, aby zwrócić uwagę na ciągłe braki tolerancji w stosunku do niepełnosprawnych, które przejawiają się na każdym kroku.
Dzień Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Organizacja chciała w ten sposób zwrócić uwagę na problemy społeczne tej grupy i podkreślić konieczność działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
Niepełnosprawni narzekają, że władze miasta cały czas robią za mało. Brak jest niskopodłogowych tramwajów docierających do wszystkich punktów w mieście. Tak np. niepełnosprawni mieszkańcy Górnego Tarasu Rataj nie wydostaną się ze swoich osiedli tramwaje. Na żadnej z linii nie jeździ bowiem tramwaj niskopodłogowy. Cały czas utrzymuje się także problem z przejściem przez rondo Kaponiera, które dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, jest niemożliwe.
To tylko niektóre sprawy, na które zwracają uwagę niepełnosprawni poznaniacy. Na szczęście większość prywatnych firm a także ośrodków kultury i rozrywki wyposażona jest w specjalne podjazdy i windy. Dzięki temu niepełnosprawni nie musza być zamknięci wśród czterech ścian.