Reklama
Reklama

Nowy szpital dziecięcy w Poznaniu?

Planowany szpital dziecięcy przy ul. Kurlandzkiej nie powstanie zbyt szybko. W budżecie województwa na 2010 r., którego pierwsze czytanie odbywa się na poniedziałkowej sesji sejmiku, znalazło się jedynie 1,2 mln zł na projekt obiektu. Sejmik samodzielnie środków na ten cel nie znajdzie. Chodzi o minimum 300 mln zł. Tym czasem w pozostałych szpitalach dla dzieci w Poznaniu jest coraz ciaśniej.

Szacowany koszt nowego szpitala dziecięcego to ponad 300 mln zł. Tym czasem budżet województwa wyniesie w przyszłym roku jedynie 973 mln zł i jest znacznie uszczuplony m.in. z powodu spowolnienia gospodarczego w kraju. W projekcie uchwały budżetowej znalazło się tylko 1,2 mln zł na wykonanie dokumentacji projektowej przyszłej inwestycji przy ul. Kurlandzkiej. Jak pisała w zeszłym tygodniu Gazeta Wyborcza, z projektu budżetu województwa na 2010 r. wykreślono pierwsze 100 mln zł na nowy szpital dziecięcy, ponieważ nie wiadomo było skąd wziąć pozostałe ponad 200 mln. Zarząd Województwa nie będzie brać tak wysokiego kredytu i ma nadzieję na zaangażowanie przy inwestycji Miasta Poznań, partnerstwo publiczno-prywatne lub pomoc Ministerstwa Zdrowia. Gazeta podaje, że Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Krystyna Poślednia proponuje powołać do budowy szpitala specjalną spółkę. W powodzenie tych planów nie wieży tym czasem opozycja. O możliwych scenariuszach dla nowego szpitala dyskutują dziś radni województwa na sesji budżetowej. W poniedziałek odbywa się pierwsze czytanie dokumentu. Ma zostać przyjęty za miesiąc.

Oba szpitale dziecięce działające dziś w Województwie Wielkopolskim znajdują się w Poznaniu. Szpital im. Bolesława Krysiewicza ma swoje budynki przy ulicach Krysiewicza i Nowowiejskiego. Dzieci są też leczone w Szpitalu Klinicznym przy ul. Szpitalnej. W obu placówkach brakuje przestrzeni, a szpital im. Krysiewicza musi też przeprowadzić remonty swoich pomieszczeń. Jak podaje Głos Wielkopolski, w tym ostatnim brakuje też miejsc dla rodziców, którzy chcieliby zostać w noc przy swoim dziecku. Dorośli mogą towarzyszyć swoim pociechom powyżej 2,5 roku życia tylko pomiędzy godzinami 14.00 a 20.00. Zależy to od konkretnego oddziału.

Czy potrzebny jest nowy szpital dziecięcy w Poznaniu?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
1.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro