Ruszają prace przy elewacji poznańskiego Ratusza. Budynek będzie częściowo znikał za rusztowaniami
Co zostanie odświeżone?
- Tej jesieni rozpoczną się prace nad odnowieniem elewacji Ratusza - informuje Muzeum Narodowe w Poznaniu. - Przetarg na to przedsięwzięcie wygrała firma Wit Podczerwiński - Antiqa Konserwacja Dzieł Sztuki. Zgodnie z umową, termin na ich wykonanie to 22 miesiące od dnia jej zawarcia, czyli koniec lata 2027 roku - dodaje.
- Prace konserwatorskie przeprowadzone zostaną zgodnie z programem autorstwa mgr inż. Anny Chrost - Szczerbiak i obejmą konserwację czterech elewacji Ratusza oraz wieży i wieżyczek z hełmami. Renowacji poddane zostaną m.in. tynki i sgraffita, dekoracja sztukatorska i malarska na fasadzie, elementy kamienne i drewniane, elementy metalowe, dachówki i blachy, a także wątki ceglane. W celu poprawienia ochrony elewacji założone zostaną również nowe zabezpieczenia przed ptakami.
Jak mówi nam Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka projektu "Muzeum Poznania: rozbudowa, konserwacja i udostępnienie najcenniejszych zabytków renesansowych miasta", do lata 2027 roku trzeba się liczyć z tym, że Ratusz będzie częściowo przysłonięty rusztowaniami. - Będziemy robić wszystko, by w jak najmniejszym stopniu prace kolidowały z wydarzeniami miejskimi organizowanymi na Starym Rynku - zaznacza. Poszczególne ściany Ratusza mają być odświeżane osobno, będąc więc pojedynczo zasłaniane rusztowaniami. Na taki widok trzeba się przygotować w najbliższych miesiącach.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w marcu ubiegłego roku ogłosiło wyniki naboru wniosków w programie "Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027". 90 mln złotych trafiło do Muzeum Narodowego w Poznaniu na dokończenie remontu Ratusza. Jak wówczas informowano, przebudowa obejmie wyższe piętra i elewację. Środki są też przeznaczane na remont i przebudowę cennych renesansowych kamienic należących do muzeum. Mieszczą się one przy Starym Rynku 42 i 43 oraz przy ulicy Klasztornej 22/23. W tych budynkach powstanie po remoncie Muzeum Mieszkańców, które będzie oddziałem Ratusza - Muzeum Poznania.