Reklama
Reklama

Koniec legitymacji ubezpieczeniowych

Od stycznia do lamusa odejdą stare legitymacje ubezpieczeniowe. Z końcem grudnia ZUS zaprzestanie ich wydawania. Od nowego roku obowiązywać będą nowe dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Pacjenci, którym nie zostanie wydana lub potwierdzona legitymacja ubezpieczeniowa nie będą mieli z tego powodu żadnych problemów. Będą mogli korzystać z opieki zdrowotnej tak jak do tej pory. Dowodem ubezpieczenia są inne dokumenty określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia - szczególnie dowody potwierdzające opłacanie składek. Tak będzie do czasu wydania Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Osoby zatrudnione na umowę o pracę muszą posiadać druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę. Aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, oraz legitymację ubezpieczeniowa z aktualnym wpisem i pieczątką pracodawcy.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą posiadać druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Emeryci i renciści potrzebują legitymacja emeryta lub rencisty. W przypadku legitymacji wydanej przez ZUS numer legitymacji powinien zawierać oznaczenie oddziału NFZ, aktualny odcinek emerytury lub renty.

W przypadku osób uczących się - pomiędzy 18. a 26. rokiem życia - dodatkowo należy przedstawić dokument potwierdzający fakt kontynuacji nauki - legitymację szkolną lub studencką.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
7℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
9.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro