Reklama
Reklama

Most Królowej Jadwigi z wydzielonym torowiskiem tramwajowym? Kierowcom może się to nie spodobać

archiwum | fot. Czytelnik
archiwum | fot. Czytelnik

Możliwe, że taka zmiana zostanie tu wprowadzona podczas przebudowy mostu Chrobrego.

W wakacje na epoznan.pl informowaliśmy o zwężeniu jezdni na moście Królowej Jadwigi. Nasi Czytelnicy wielokrotnie pisali do nas z pytaniami, dlaczego ustawiono tam słupki, choć nie prowadzono żadnych prac drogowych. Tłumaczyliśmy, że słupki wydzielały torowisko tramwajowe w trakcie remontu torów na moście św. Rocha. Wydzielone w ten sposób torowisko pozwalało tramwajom kursującym objazdami na pokonywanie mostu bez opóźnień, które są tutaj codziennością, gdy torowisko wydzielone nie jest. Tramwaje są bowiem blokowane przez auta stojące częściowo na torowisku.

O to, czy tramwaje na stałe będą kursować na moście Królowej Jadwigi po wydzielonym torowisku, zapytał prezydenta radny Andrzej Prendke. - Podczas wakacyjnego remontu torowiska przy moście św. Rocha, gdy jeden z pasów jezdni samochodowej na moście Królowej Jadwigi został wyłączony z ruchu, torowisko pozostawało wydzielone i w efekcie tramwaje kursowały bez przestojów. Po ponownym otwarciu pasów ruchu sytuacja powróciła do wcześniejszej - samochody zatrzymujące się na światłach blokują tramwaje na torze, co w godzinach szczytu prowadzi do wielominutowych przestojów, sięgających nawet 10 minut. W związku z powyższym uprzejmie proszę o informację, czy rozważa się ponowne wyłączenie jednego pasa jezdni w celu wydzielenia torowiska na stałe, bądź inne działania, które pozwoliłyby usprawnić przejazd tramwajów w tym newralgicznym miejscu - tłumaczy.

Odpowiedzi udzielił radnemu zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. - Zarząd Transportu Miejskiego nie wyklucza konieczności wdrożenia ewentualnych zmian w organizacji ruchu na moście Królowej Jadwigi w sytuacji zaistnienia takiej potrzeby, to jest pojawienia się istotnych utrudnień w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej w związku z poszukiwaniem innych, alternatywnych tras przejazdu przez kierowców samochodów w czasie przebudowy mostu Bolesława Chrobrego - wyjaśnia Wiśniewski.

Czy zmiana zostanie wprowadzona? Tego dowiemy się dopiero po rozpoczęciu prac na moście Chrobrego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro