Reklama

Wróżby nie tylko w Andrzejki

Wróżby kojarzą nam się z Andrzejkami. Jednak na kilka dni przed nimi, w nocy z 24 na 25 listopada obchodzimy dzień św. Katarzyny. To również dzień wróżenia, jednak zgodnie z tradycją jest to ich męski odpowiednik- każdy kawaler może uzyskać informacje na temat przyszłej partnerki i ślubu.


Choć dzisiaj już zapomniane i zastąpione damsko-męskimi Andrzejkami, dawniej cieszyły się dużą popularnością. Oprócz śpiewów i radosnego recytowania wierszy przez kawalerów, świętu towarzyszyły rytuały wkładania damskich przedmiotów pod poduszkę, czy wróżenie z kubków.

Św. Katarzyna z Aleksandrii była męczennicą chrześcijańską. Jest patronką filozofów, bibliotekarzy, studentek, a także kolejarzy. W związku z tym Miejski Przedsiębiorstwo Komunikacyjne W Poznaniu zorganizowało w niedzielę obchody, podczas których można było zobaczyć zarówno najnowsze tramwaje, jak i te zabytkowe. Odbywały się też pokazy służb ratunkowych, a najwięksi fani mogli pokierować tramwajem pod czujnym okiem instruktora.

Katarzynki i niekultywowane męskie wróżby matrymonialne zanikły niemal całkowicie pod koniec XIX wieku.Warto jednak je poznać i pamiętać, bo są miłą składową częścią naszej kultury.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
64.65 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro