Jak zostać rodziną zastepczą?
W Poznaniu funkcjonuje 500 rodzin zastępczych, z czego większość jest spokrewniona z dzieckiem, którym się opiekuje. Wciąż jednak brakuje chętnych do zostania rodzicami zastępczymi dla innych wychowanków domów dziecka. Mimo, że droga do zostania prawnym opiekunem dziecka może być długa, satysfakcja z opieki na pewno szybko zrekompensuje okres oczekiwania.
W Polsce w domach dziecka przebywa obecnie około 25 tysięcy dzieci. Kolejne 50 tysięcy znajduje się w rodzinach zastępczych. Rząd dąży do tego, by w kraju przestały istnieć tradycyjne placówki opiekuńczo-wychowawcze z 40-50 wychowankami. Do 2011 roku miałyby zostać zastąpione rodzinami zastępczymi. Okazuje się jednak, że ustawa, która miałaby wprowadzić takie zmiany w życie, wciąż znajduje się w sferze projektu, a nawet jego szkicu. Oznacza to, że najprawdopodobniej w najbliższym czasie sytuacja domów dziecka nie ulegnie zmianie.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie, wiele osób chce w jakiś sposób pomóc wychowankom takich placówek. Pojawiają się różnego typu prezenty - od słodyczy, przez zabawki, po zbiórki pieniędzy. Są jednak też tacy ludzie, którzy myślą o sprawieniu jednorazowej radości wybranemu dziecku. Chcą zabrać wychowanka na okres świąt do siebie. Po Wigilii odstawić do placówki i zapomnieć. Zachowania typu "zrobię sobie prezent na święta" nie można uznać za właściwe. Dziecko otrzymuje nadzieję, a gdy kolejny raz ktoś mu ją zabiera - z jeszcze większą nieufnością podchodzi do przyszłości.
Rodzina zastępcza nie polega na sprawianiu jednorazowej przyjemności, na podarowaniu dziecku szczęścia i zabraniu go po kilku chwilach. Rodzina zastępcza to nie prezent dla nas, to wyzwanie, podczas którego będziemy musieli wychowywać młodego człowieka, dbać o niego i traktować jak własne dziecko. Jak w każdej rodzinie i w zastępczej zdarzają się upadki, ale też wzloty, smutki i radości.
W Polsce nie mówi się o potrzebie tworzenia rodzin zastępczych. Społeczeństwo nie wie jakie warunki należy spełnić, aby stać się taką rodziną, jakie kursy zrobić i do kogo się zgłosić. Przedstawiamy kompilacje informacji na ten temat i zachęcamy do odwiedzania stron internetowych, które są bardzo pomocne w rozwiązywaniu wątpliwości i problemów.
Warunki jakie należy spełnić, by móc zostać rodziną zastępczą:
1. stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. brak chorób uniemożliwiających właściwą opiekę nad dzieckiem; musi to być potwierdzone zaświadczeniem lekarskim;
3. odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania;
4. wywiązywanie się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nas taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu;
5. korzystanie z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
6. nie można być pozbawionym władzy rodzicielskiej, nie można być ograniczonym we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została nam zawieszona;
7. w wypadku rodziny zastępczej zawodowej, jedno z małżonków zobowiązuje się nie podejmować dodatkowej pracy na umowę o pracę.
Rodziną zastępczą może zostać małżeństwo lub osoba nie pozostająca w takim związku, pod warunkiem, że spełniają powyższe warunki. Oczywiście to nie koniec wymogów wyznaczonych przez prawo. Jeśli spełniamy te warunki, musimy przejść specjalne szkolenia (na których poznamy m.in. podstawy prawa rodzinnego, wybrane elementy pedagogiki i psychologii), odbyć rozmowy z pedagogami i psychologami oraz złożyć odpowiednie dokumenty w sądzie.
W przejściu tej długiej i mogłoby się wydawać skomplikowanej drogi pomoże nam wytrwałość i determinacja, ale też np. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Decyzja o pozostaniu rodziną zastępczą nie może być impulsem. Wybierając jednak taką przyszłość zapewniamy miłość i opiekę nie tylko swojej rodzinie, ale też tym, którzy tego najbardziej potrzebują.