Światowy Dzień Rzucania Palenia
Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w poznańskim Starostwie Powiatowym można było określić stan swojego uzależnienia.
Badanie jest bardzo proste. Polega na pomiarze tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokerlyzera. Urządzenie przypomina alkomat. Poza tym pracownicy Powiatowej Stacji Sanepidu będą też rozdawać ulotki, zachęcające do walki z nałogiem.
W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzimy pod hasłem "Papierosy pożerają cię żywcem". Akcja miała miejsce w Starostwie Powiatowym, gdzie pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w godzinach od 10:00 do 14:00 mierzyli wszystkim chętnym stan uzależnienia od nikotyny.
W Polsce około 29 procent społeczeństwa zaczyna dzień od porannej kawy i papierosa. Tyle właśnie osób jest uzależnionych od nikotyny. Wszystko zaczyna się od ciekawości, później jest przyzwyczajenie, złudna przyjemność aż w końcu głód nikotynowy zaczyna władać nad organizmem. W ten sposób wiele osób traci zdrowie, na rzecz krótkiej (dla wielu wątpliwej) chwili przyjemności.
Najlepsza rada - to nawet nie próbować. Po prostu nie palić. Z każdym kolejnym zaciągnięciem się dymem tytoniowym, z każdym papierosem dla towarzystwa, do kawki, do piwka jest gorzej. W końcu nałóg i przyzwyczajenie staje się na tyle silne, że sama siła woli może nie wystarczyć Na dobrą sprawę, każdy palacz wie, że papierosy zabijają jednak cenna wiedza najczęściej jest... puszczana z dymem.
Świat powoli ogarnia moda na niepalenie, a przestrzeni, w których można palić ubywa. Także poznaniacy są powoli ograniczani. Nie można palić pod wiatami przystanków, w wielu pubach i restauracjach.
Najpopularniejsze komentarze