Reklama
Reklama

Msza w Katedrze za dawnych władców Polski

fot. KW PSP w Poznaniu
fot. KW PSP w Poznaniu

W niedzielę arcybiskup Stanisław Gądecki odprawił mszę w Katedrze za śp. Władców Polski. Przypomniał na niej m.in. o historycznej roli księżniczki Dobrawy. Poznańska Katedra była w X w. pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią.

Na niedzielną mszę w intencji królów i książąt państwa polskiego przybyli poznaniacy wraz z lokalnymi politykami. Zjawił się także prezydent Ryszard Grobelny. Podczas nabożeństwa, przed ołtarzem stała korona symbolizująca dawnych monarchów. Odprawiający mszę abp Stanisław Gądecki przypomniał także o ważnej roli księżniczek. Wspominał m.in. o czeskiej Dobrawie, która przybyła do Polski by poślubić Mieszka I i była kluczową postacią w przejściu polskiego władcy na chrześcijaństwo. Po mszy odwiedzono podziemia Katedry, w których znajdują się pozostałości przypuszczalnych, romańskich grobowców Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Leżący w X w. jedynie na Ostrowie Tumskim Poznań był siedzibą pierwszego polskiego biskupa Jordana, urzędującego tu od 966 lub 968 roku. Z powodu niedostatku źródeł pisanych, historia tej postaci w dużej mierze oparta jest na domysłach. Jordan pochodził prawdopodobnie z Lotaryngii. Według niektórych historyków, mógł on przybyć do Polski w orszaku Dobrawy. Istnieje też możliwość, że był wysłannikiem cesarza niemieckiego. Zmarł ok. 982-984 roku.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro